Bydlet ve vlastním domě je snem mnohých občanů bydlících v panelových králíkárnách. Motivovat místní lidi k rozhodnutí změnit styl bydlení a postavit dům na území města Karviné se rozhodla karvinská radnice. Na každý nově postavený rodinný dům totiž přispěje v letošním roce částkou stopadesát tisíc korun.

„Město dříve vyplácelo příspěvek maximálně do 150 tisíc pouze na inženýrské sítě, od letoška ale může každý individuální stavebník požádat o částku celou, a to na jeden domek bez ohledu na to, zda pozemek už infrastrukturu měl nebo ne,“ vysvětlila tisková mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Podle slov primátora města Karviné Tomáše Hanzela je důležité, aby stavitel postavil dům na území města Karviné, aby jej zkolaudoval po 1. lednu 2006 a ještě žádnou podporu města nečerpal.

„Chceme tak ještě více podpořit stavbu rodinných domů v Karviné, je to tedy podpora širšímu okruhu stavebníků než dříve – vztahuje se na domy samostatně stojící, ale i řadové. V posledních letech zájem o stavbu domků u nás roste. Každý rok plánujeme vyčlenit 5 miliónů korun,“ přiblížil motivaci primátor s tím, že Karviná má v územním plánu vhodné lokality pro individuální výstavbu v Ráji, Mizerově a Hranicích.

„Je třeba zdůraznit, že podpora 150 tisíc je na jeden postavený dům, nikoli na byt v domě – rodinný dům podle našich směrnic může mít totiž až 3 bytové jednotky,“ dodala mluvčí.

V posledních třech letech se na území města Karviné postavilo a zkolaudovalo třicet nových rodinných domků.

I v Orlové jsou podle platného územního plánu také vytipovány lokality vhodné pro výstavbu rodinných domků.

„O přímé podpoře stavebníků jsme neuvažovali, ale zvažuje se jiná záležitost. V souvislosti se zrušením stavební uzávěry bývalé šesté etapy chceme vytvořit podmínky pro individuální bytovou výstavbu, a to vybudováním inženýrských sítí, kanalizace apod. Je to poměrně velká lokalita, která se táhne od garáží za čtvrtou etapou až po bývalý kravín na Zbytkách,“ řekl místostarosta Radislav Mojžíšek.

V současné době se však projednává nový územní plán, který počítá s vymezením řady nových ploch určených pro zástavbu rodinných domků, například Mezilesí, Račok a Musham. V Bohumíně jsou také připraveny lokality na výstavbu rodinných domů –šest pozemků v lokalitě Bohumín – Skřečoň.