Soutěž je určena nejmladším hasičům ve věku od 6 do 15 let. V republice patří mezi největší, pokud skutečně největší není.

„Hrubým odhadem by mělo do Havířova přijet bezmála osm stovek hasičů. Ti ze vzdálenějších koutů přijíždějí vždy už v pátek a nocují v Základní škole Jarošova,“ řekl velitel havířovské jednotky Emanuel Došlík.

Letos je přihlášeno 56 dobrovolných sborů. Soutěžící děti budou rozděleny do dvou věkových kategorií. Na start se tak postaví 33 mladších družstev a 45 starších.

Disciplíny jsou tradiční. Mladí hasiči budou získávat cenné body ve štafetě, v jejímž průběhu musí každý člen družstva co nejrychleji a přesně uvázat stanovený uzel.

Následovat bude běžecká štafeta dvojic a v odpoledních hodinách týmová štafeta 4x4. Pro zvýšení bezpečnosti soutěžících dětí budou letos povinné přilby.
V organizačním týmu jsou téměř všichni domácí hasiči a hasičky, kteří zajišťují pořadatelskou službu, servis, posty časoměřičů a rozhodčích.

„Už týden na soutěži intenzivně pracujeme. Zkontrolovali jsme všechny překážky a technické vybavení, které budeme v hale používat. V sobotu brzy ráno sportovní halu upravíme pro hasičskou soutěž a přesně v devět hodin odstartujeme první závodníky,“ doplnil velitel Došlík.

Mladé hasiče přijede povzbudit několik představitelů republikového hasičského sboru a ceny nejlepším závodníkům by měl předávat vedle starosty pořadatelského sboru také primátor Havířova František Chobot.

Deník bude celou soutěž sledovat a průběžně o ní informovat na svých internetových stránkách, kde budou fotografie a videozáznamy.