Po semináři k přípravě projektů EU, Podpora regenerace urbanizované krajiny, se na město obrátily ředitelky šesti mateřských škol a jedné základní školy se žádostí o podporu jejich aktivit.

„Rada v prosinci minulého roku schválila zapojení města do projektu a vyčlenila z rozpočtu 700 tisíc korun na dokrytí nákladů na zpracování projektových dokumentací. V současné době odbor školství a kultury magistrátu, ve spolupráci s jednotlivými školkami, dopracovává studie a zároveň ještě hledáme další možné dotační tituly,“ řekla mluvčí Jana Pondělíčková.

Osobnost dítěte se nedá rozvíjet jen za zdmi budovy. „Je to nedílná součást mateřské školy. Naše zahrada je stará čtyřicet let. Jsou tady sice vzrostlé stromy, ale to je tak vše. Snažili jsme se o částečnou modernizaci a vylepšení vlastními silami, ale nejsme schopni zajistit celkovou rekonstrukci. Proto jsme se do této akce zapojili také,“ řekla ředitelka MŠ Horymírova Drahomíra Smejkalová.

Zahradní architektka šila na míru každou ze zahrad podle potřeb. „Celkový vypracovaný pohled naší zahrady je velice zajímavý. Pokud se vše zrealizuje, bude tam část určená k odpočinku, ale také k aktivní činnosti. Například se jedná o cyklistickou stezku, nebo kopec s vnitřním tunelem. V projektu jsou zahrnuty nové cesty, zeleň. Celkově se jedná o úplně jinou a novou zahradu,“ dodala ředitelka.

Už teď stál záměr nemalé peníze a podmínkou realizace je, že bude podpořen EU. „V případě, že mateřské školy získají finanční prostředky v rámci projektu EU, bude v říjnu 2008 zadáno zpracování realizační projektové dokumentace a na jaře 2009 se zahájí samotná realizace. Hodnota projektu je odhadována na zhruba 10 až 15 milionů korun a finanční účast zřizovatele se pohybuje mezi 20 až 30 procenty,“ doplnila Pondělíčková.