„Momentálně není žádná z komunikací v okrese v havarijním stavu,“ řekl vedoucí střediska Správy silnic MSK Jiří Baslar s tím, že v rámci příprav se už chystá úprava souvislých úseků.
Na stavu vozovek na Karvinsku se ale značně podepisují důlní vlivy. „Následky poklesů komunikací, které způsobují vlivy těžby, se vždy řeší ve spolupráci s jednotlivýmoi šachtami, které se na opravách finančně podílejí,“ objasnil Baslar.
Dalším častým problémem, který trápí místní řidiče, jsou vyjeté koleje v povrchu vozovek. Nekritičtěší úseky jsou ty, kudy projíždí velké množství kamionů, tedy průtahy obcí, ale dost často se objevují také na křižovatkách.
„Během roku provádí dopravní policie vážení kamionů na vybraných místech. Pokud je vůz přetížen, je řidič pokutován,“ dodal Baslar.
Peníze na opravu silnic II. a III. třídy schvaluje zastupitelstvo kraje, které ještě o letošní částce nerozhodlo. „Kolik peněz schválí, zatím nevíme. Počítám ale s tím, že to bude přinejmenším stejná částka jako loni,“ uvedl Baslar. Podle výše peněz se poté plánují rekonstrukce vozovek.

Havířov

Město Havířov vlastní přibližně 170 kilometrů vozovek. Podle radních není možné, aby se našly v rozpočtu peníze na všechny opravy. V letošním roce z důvodu zvýšení bezpečnosti půjde největší částka na rekonstrukci jedné nebezpečné křižovatky. „Město vyčlenilo na opravy komunikací a celkové rekonstrukce zhruba 70 milionů korun. Větší polovinu této sumy si vyžádá řešení světelné křižovatky ulic U Skleníků, Orlovské a Požárnické,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.
Občané však upozorňují na úplně jinou část města, kde jsou vozovky v žalostném stavu. „Pracuji jako obchodní zástupkyně tady v Havířově a hodně jezdím. Je fakt, že v porovnání s jinými městy jsou zdejší komunikace poměrně dobré, ale najdou se úseky, kde řidič musí kličkovat, aby si nezničil auto. Konkrétně se jedná o ulici Anglickou na Šumbarku. Tam je tolik kanálů a velkých děr, že člověk musí jezdit vlevo, tedy v protisměru, aby se tomu vyhnul,“ řekla Leona H. z Havířova.
Stejný problém je i na ulici Lidické v úseku vedoucím od domova důchodců k učilišti. „Město by se mělo o tyto části postarat. Je to dlouhodobý problém, o kterém se ví, ale nic se s ním nedělá. Možná by stačilo, kdyby se radní po těchto ulicích projeli. Mám takový pocit, že o část Havířov-Šumbark se dbá celkově méně. Jako by, co není v centru, se nás netýká,“ dodala Leona H.
Město v letošním roce bude řešit jiné ulice. „Celoplošné opravy vzhledem ke stavu vozovek se provedou na ulici Vrchlického, Myslbekově, Komenského a G. Svobody. Nicméně o problémech těchto úseků víme a řešíme je. Nyní probíhá výběrové řízení na zpracovatele projektu rekonstrukce ulice Anglické. Vzhledem k náročnosti stavby předpokládáme zahájení oprav v příštím roce. Ulici Lidickou budeme projektově připravovat v roce 2009,“ vysvětlila Pondělíčková.
Kromě letošních celoplošných rekonstrukcí má město z celkové částky vyčleněno 6,5 milionu korun na takzvané bodové opravy.
„Tím právě reagujeme na upozornění občanů, zastupitelů, také strážníků městské policie nebo zaměstnanců odboru místního hospodářství, kteří si především těchto problémů všímají. Není ovšem možné, abychom se najednou během jednoho roku postarali o perfektní stav všech našich komunikací. Práce jsou prováděny průběžně podle závažnosti a finančních možností,“ doplnila Jana Pondělíčková.

Bára Kelnerová, Nikola Klimšová