Kateřině Valoškové se to přímo dotýká, jelikož má dítě postižené autismem. „Jsem matka zdravotně postiženého dítěte a mile mě překvapila možnost účasti zdravotně postižených klientů na ozdravných pobytech. Žel, nepochopila jsem stanovisko Rady města, která z tohoto pobytu vyloučila zdravotně postižené děti, které služeb Santé nevyužívají. Nechápu, z jakých důvodů mají být ostatní zdravotně a mentálně postižené děti diskriminovány a proč jsou klienti domova Santé protěžováni oproti ostatním,“ řekla Kateřina Valošková, která žádá od vedení města vyjádření.
Radní však oponují tím, že nelze vyhovět všem a pokud nebude kapacita zájezdů naplněna, bude nabídnuta i ostatním zdravotně postiženým Havířovanům. „Tohle stanovisko nás mrzí, ale město opravdu vzhledem k finančním možnostem nemůže zajistit pomoc všem hendikepovaným. Nechci se hájit, ale jsme jedno z mála měst, které vůbec vynakládá takové úsilí a podporu v sociální oblasti. Každopádně se chci tímto konkrétním případem zabývat a požádám paní o osobní schůzku k objasnění situace,“ objasnil náměstek Bronislav Bujok.
Dalším z argumentů radních je, že u postižených dětí z venku by byl problém s adekvátním personálem. „Není to tak jednoduché, konkrétně autisté potřebují speciální vychovatele a úplně jiný dozor. Je třeba vzít v potaz, že personál Santé zná dobře své klienty, jelikož jsou s nimi v neustálém, dlouhodobém kontaktu a tím se minimalizují možná rizika. Nicméně se nebráníme debatě na tohle téma a budeme se snažit do budoucna najít určité řešení,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.
Matka postiženého dítěte však v tomto nevidí problém. „Možnost zajistit si doprovod a asistenci by určitě nebyla nemožná věc ve spolupráci s ostatními pracovníky Sociálních služeb města Havířova a speciálními pedagogy. Rodiče zdravotně a mentálně postižených dětí mají velmi omezenou možnost poslat své děti na jakýkoli dětský tábor, či ozdravný pobyt. Je to většinou proto, že potřebují speciální přístup a asistenci, kterou většina pořadatelů nemůže z finančních či jiných důvodů zajistit. Rodičům pak zbývá jediná možnost a to uhradit osobního asistenta z vlastních zdrojů, což je však pro většinu neúnosné. Musíme tedy využívat možností různých občanských sdružení a nadací pořádající tyto pobyty a tábory. Je mi opravdu líto, jako mamince dítěte, které jistě nikdy nebude mít možnost účastnit se běžného dětského tábora, že i mezi osobami a dětmi s postižením se ještě i tak dělají rozdíly. A to jen proto, kdo je či není klientem jaké organizace,“ doplnila Valošková.
Případná debata mezi zúčastněnými stranami bude mít konkrétní téma. „Věřím, že stanovisko města by šlo ještě letos napravit. Způsobem upravení kritérií pro výběr dětí či osob s postižením tak, aby se ozdravného pobytu mohli zúčastnit opravdu lidé, kteří jsou kromě již dostatečného hendikepu postižení znevýhodněni i sociálně. Bylo by dobré do tohoto výběru zařadit všechny postižené, kteří si o pobyt zažádají, nejen klienty Santé. Dostatečný počet asistentů se z řad stávajících asistentek respitní péče (například Středisko pro rodinu a dítě), asistentů pedagogů a pedagogů samotných, jistě najde,“ doplnila Kateřina Valošková.