Petice byla dána do oběhu 13. listopadu minulého roku a ohlas je stále větší.

„Dosud se pod ni podepsalo přes 700 lidí a mnohé podpisové archy jsou ještě mezi občany. Příští týden zašleme kopie podpisů plánovaným adresátům,“ řekla jednatelka sdružení Kateřina Rozbrojová, která uvedla, že se k nim připojil také Svaz občanského sdružení z Karvinska se 3 200 členy, jejichž předseda zaslal písemnou podporu.
O to, aby se něco s problémem dělalo, bojují i sousední Radvanice, které patří mezi nejvíce zamořené lokality. „V Radvanicích ukončili svou petici již na podzim a sesbírali asi 1 200 podpisů. Budeme je posílat společně, protože problém, a tedy i adresáti, jsou stejní,“ dodala Rozbrojová.
Obyvatelé Šenova však zatím nejsou příliš aktivní. Zájem není takový, jaký pořadatelé akce čekali. „Alespoň se rozšířilo povědomí o špatné situaci. Informovanost byla totiž donedávna mizivá. Lidé jsou stále přesvědčeni, že je to lepší než dřív. Je dobře, že se tématu chytla také média. Alespoň v Moravskoslezském kraji. Jinde v republice nemají o našem problému ani ponětí. Když známým z Čech říkám, že máme nejhorší ovzduší v Evropě, nechce se jim to ani věřit,“ vysvětlila jednatelka sdružení.
Limity únosnosti jsou mnohanásobně překračovány. „Je zarážející, že o tomto protizákonném stavu ví odpovědné instituce již několik let, a přesto se nic neděje. Pořádané konference, jak vidno, vůbec nic neřeší. Zdá se mi, že jejich hlavním účelem je poskytnout alibi a uchlácholit veřejnost. Vždyť z konferencí neexistují ani žádné pořádné výstupy a občané se nedozvídají, co se na nich probírá konkrétně a s jakými závazky pro zlepšení situace,“ doplnila Kateřina Rozbrojová.