Ještě loni se ceny odvíjely na základě příjmu konkrétního seniora. Nyní je nastavená jednotná taxa. Příkladně hodina pečovatelské péče před navýšením stála v průměru 60 korun, nyní vzrostla o dvacet korun.

„Museli jsme reagovat na celkové zdražení všech služeb. Také jsme vycházeli z toho, že klienti již získali příspěvky na péči. Nyní se ceny vyrovnaly průměrům stejných zařízení v ČR jako jsme my,“ řekla vedoucí Jana Wojtoňová.

Právě vyrovnáním cen na hladinu standardů v České republice dosáhly sociální služby na dotace.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí nás podpořilo ve všech službách. Jedním z kritérií právě bylo posouzení stránky nákladů a příjmů. Ty byly velmi nízké, a pokud by tyto sazby přetrvávaly, nemělo by ministerstvo potřebu uznat žádost za vhodnou dotaci,“ dodala vedoucí.

Klienti využívající pečovatelskou službu, neměli s navýšením problém. „Podepsali dodatkovou smlouvu bez jakýchkoliv připomínek a argumentů. Stejně tak lidé využívající respitní péči. U uživatelů denního stacionáře jsme museli vynaložit větší úsilí při odůvodnění navýšení cen. Nově navržený systém je jednoznačně transparentní. Také se snížila administrativní náročnost,“ doplnila Wojtoňová.

Mírný nárůst se promítl i do stravování. Zde šla cena za jeden oběd o pět korun nahoru. Někde zůstane taxa zachována pro letošní rok, a to v jeslích, které od počátku roku přešly pod sociální služby.

„Naši pracovníci provedli celorepublikový průzkum a na základě toho se vedení rozhodlo, že pro tento rok nebudou s cenami za služby obou havířovských jeslí jakýmkoliv způsobem hýbat. Nyní je v zařízeních nový odborný zástupce a je vytvořená odborná kvalita péče,“ objasnila vedoucí Jana Wojtoňová.