„Konference byla určena zástupcům okolních měst a obcí a všem organizacím, které se problematikou zabývají. Myslíme si, že máme poměrně hodně zkušeností v asistenční službě, které bychom chtěli předávat dále,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.

Úvodní slovo patřilo primátorovi města Františeku Chobotovi, který apeloval na důležitost a funkčnost úplné rodiny. Následně mohli zúčastnění zhlédnout na plátně dokument natočený přímo při práci asistentek v konkrétních dysfunkčních rodinách.

„Každé dítě má právo na zdravý průběh a rozvoj života. Zákon nám umožňuje tato práva chránit a sociální pracovníci mají poměrně dost možností při řešení situací. Přesto toho ale stále hodně zůstává pod pokličkou. Proto je naše práce velice důležitá,“ řekla Lenka Hakalová z oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Terénní pracovnice během jednoho roku pracovaly s 97 havířovskými rodinami, kde bylo celkem 279 dětí. Z prezentace výsledků vyplývá, že nejvíce rodin se nachází ve starém Šumbarku. Statistika rovněž ukazuje, že problémy nejsou jen v romských rodinách. Z celkového počtu 97 rodin se jednalo o 55 případů neromských.

Větší polovina klientů má dluhy na nájmech a ve 25 případech hrozí vystěhování soudem. Ke zlepšení situace došlo ve 20 procentech případů. U poloviny je situace prozatím stejná a u 21 procent došlo ke zhoršení.

„Práce asistenční služby končí až tehdy, kdy je zajištěna stabilita, soběstačnost a rovnováha konkrétní rodiny. Do té doby jim jsou pracovnice nápomocné v řešení všech otázek,“ dodala mluvčí Jana Pondělíčková.