Město musí ke své částce získat z evropských fondů ještě zhruba 86 milionů korun. „Projekt Revitalpark 2008-2010 zahrnuje revitalizaci Masarykových sadů, nábřeží řeky Olše, modernizaci osvětlení, opravu mostu Družby a také výstavbu multifunkční budovy Avion,“ řekl starosta Vít Slováček.

Podle něj ale realizace tak rozsáhlého projektu, která by zcela změnila vzhled oddechové zóny v centru města, není ještě stoprocentně jistá.

„Bez finanční pomoci Unie tak velkou akci nezvládneme. Museli jsme ovšem ze svého rozpočtu vyčlenit prostředky, které jsou naší spoluúčastí na tomto projektu,“ dodal starosta.

Podle plánu by se ještě letos mělo proinvestovat deset milionů korun, především na projektovou dokumentaci, vyhlášení výběrových řízení, tedy hlavně na přípravu projektu. Velká část prací na obnově parků a nábřeží by měla být dle projektu provedena příští rok, tehdy se má proinvestovat kolem 60 milionů korun.

„Pokud se plánovaný projekt uskuteční, bude to jen dobře. Určitě to jako obyvatelka Těšína uvítám, do parku si chodí hrát mé dvě dcery,“ řekla osmatřicetiletá Jitka Bartlová z Českého Těšína.

Zastupitelé také schválili speciální smlouvu s Cieszynem, se kterým o finanční podporu z evropských fondů usilují. Podle podepsané smlouvy si každá strana zaplatí svůj podíl nákladů na přípravu a realizaci projektu.

Převážně z centra města muselo pryč na osmdesát suchých a nemocných listnáčů. Pracovníci specializované firmy v Českém Těšíně je vykáceli především kvůli ohrožování bezpečí občanů. Mnohé stromy byly zdrojem nákazy pro jiné dřeviny.

„S pomocí dendrologa jsme označovali stromy, které trpí některou z infekčních chorob. Řada z nich má napadený kořenový systém, kde hrozí vyvrácení, proto musely pryč celé. U některých je napadena infekcí část koruny či větví, v tomto případě je ořezáváme nebo zakládáme na korunu bezpečnostní vazbu, aby během větru nedošlo ke zlomení části stromu,“ uvedla Magda Víšek-Waleczek z odboru životního prostředí.

Minulý týden specializovaná firma prováděla vazbu starých stromů, hlavně jírovců a lip, v parcích nebo v okolí nábřeží.

Pomocí jeřábu a speciálních lan sepnuli korunu stromu a tak ji ochránili před rozlomením. Firma také ošetřuje staré listnáče, dopřává jim zdravotní ořez nebo zaslepování dutin.

Magdaléna Beličinová, Monika Danková