Pod hlavičkou místní radnice se tam konal další ročník Velikonočního jarmarku. Návštěvníci si tak mohli odnést nejeden výrobek s velikonoční tématikou a i v doprovodném programu si každý přišel na své. „Nejvíce se mi líbily obrázky z keramiky a ručně dělané náhrdelníky z perliček,“ řekla návštěvnice Vlasta Tomášková z Orlové.

Malé děti nadchlo vystoupení kejklířů a komediantů a snad nejvíce jich bylo u ohrady, kde si mohli pohladit živého oslíka.

„S maminkou jsme se dívali na pohádku, kterou hrály loutky, a mohl jsem si koupit i dřevěný meč,“ chlubil se pětiletý Honzík.
Repliky chladných zbraní ze dřeva zde nabízel René Novák z Frýdku–Místku. Pro své dřevěné výrobky a vlajky hledá inspiraci v historických filmech a knihách.

„Čerpám náměty z filmů Pán Prstenů a Letopisy Narnie,“ přiznal Novák. Ani milovníci dobrého jídla nebyli o nic ochuzeni. Nabízeli se uzeniny, sladké perníčky a domácí sýry. Podle originálního receptu z Maďarska se připravuje tradiční trdelník.

„Je to maďarská specialita. Těsto se navine na dřevěný válec, obalí se v cukru a dá se pomalu grilovat. Když cukr zvláční, obalí se trdelník ve skořici, kakau nebo v kokosu,“ vysvětlil výrobce René Pustka.

Nejvíce kluků obdivovalo umění mistra kováře a lákaly je i repliky staročeských mincí. „Prodávám tady stříbrné groše a zlaté dukáty, kterými se platilo za dob krále Karla IV.“ nabízel Inocenc Ševčík z Ostravy.

„Za jeden grošík jste si kdysi mohli pořídit bochník chleba pomazaný větrem a celý jeden a půl groše stála tehdy slepice,“ dodal s úsměvem Ševčík.

K příjemné atmosféře hrál a zpíval národopisný soubor Bebek.

Nikola Klimšová