Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je privatizace bytů nutná?

Havířov – Poslankyně Parlamentu ČR Milada Halíková tvrdí, že město Havířov je dobrým správcem bytového fondu a není třeba spěchat s jeho privatizací. Více souvisejícího s tématikou objasnila v rozhovoru.

23.3.2008 1
SDÍLEJ:

Poslankyně Milada HalíkováFoto: Archiv

Většina měst se snaží své byty prodat, aby se o ně nemusela starat. Kde berete přesvědčení, že právě Havířov si má své byty podržet ve svém vlastnictví pro nájemní bydlení?

„Na nedávné Mezinárodní konferenci o sociálních aspektech bydlení, která se konala v Praze, se také diskutovalo o další privatizaci bytů v majetku měst a obcí. Bohuslav Švamberk z České společnosti pro rozvoj bydlení vyslovil obavu, že obce prodají poslední byty, aby si zajistily prostředky pro kofinancování projektů, na něž chtějí získat příspěvek z fondů EU. Zdánlivě je to řešení prospěšné pro současné nájemníky, kteří se obávají dalšího zvyšování nájemného, plateb za teplo, vodné, stočné či elektřinu. Málokdo si uvědomuje, že vedle plateb za služby spojené s bydlením a splátek za koupi bytu bude po privatizaci platit i do společného fondu oprav. Nejsou ojedinělé případy, kdy dříve dobří sousedé se rozhádají, obtížně se domlouvají na financování větších oprav a téměř neřešitelné jsou pro ně případy, kdy někdo přestane do fondu oprav platit.“

Jak vypadá situace se správou obecních bytů v Havířově?

„Příklad z Havířova, který na uvedené konferenci rovněž zazněl, ukazuje, že město si může ponechat větší počet bytů a spravovat je tak, aby byli občané spokojeni. V případě Havířova, kdy je město třetí největší vlastník, je to přes 7 tisíc bytů.“

Ovšem, správa obecních bytů není jen o výběru nájemného…

„Ředitel Městské realitní agentury (MRA), která je stoprocentně vlastněná městem, ing. Pavel Merta připomněl čtyři nástroje úspěšné údržby a správy bytového fondu. Chci se zmínit o tom, podle mého názoru, nejdůležitějším, a tou je správa bytového fondu „zblízka“. MRA zaměstnává několik správců domovního fondu. Každý má na starosti asi 250 až 300 bytů. Odstraňuje drobné závady a dohlíží i na pořádek. Pavel Merta podotkl, že na jeden papír se nahází další a zakrátko u domu vzniká nepořádek a černá skládka, která obtěžuje všechny nájemníky. Čistota v domech a kolem nich je tedy výsledkem důsledného a průběžného úklidu.“

Myslíte, že město počítá s tím, že lidé stárnou, nebo se dostávají do různých potíží, včetně finančních?

„Ve městě, kde vzrůstá počet důchodců (v r. 1970 činil podíl seniorů 8%, nyní již 14%) a kde je vysoká nezaměstnanost, má velký význam práce správce s těmi, kteří přestanou platit nájemné. Je dobře, že správcové ihned projednávají s příslušným nájemníkem jeho sociální situaci a možnost splátek. Jde zároveň o opatření, aby lidé zbytečně nepřicházeli o střechu nad hlavou, nevznikala ghetta a udržela se příznivá skladba obyvatel jednoho domu, kde byly byty přidělovány podle pořadníku. Bydlí tak vedle sebe dělníci i třeba lékaři a to pomáhá předcházet společenskému vyloučení sociálně slabších skupin. Příklad Havířova ukazuje, že město se může dobře starat o svůj bytový fond a může občanům zajistit, aby za své peníze vynaložené na nájemné a služby spojené s bydlením žili v příjemném prostředí.“

Autor: Libor Běčák

23.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Gólman AZetu Daniel Dolejš drží spoluhráče nad vodou. Teď se k němu přidal i Ondřej Bláha.

Havířov se po špatném startu zvedá

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na mítinku v Bohumíně 17. října 2017.
18

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj je právě teď hostem on-line rozhovoru Deníku a odpovídá na otázky čtenářů. 

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Škaredé, rozbité a špinavé. Tak popisují cestující českotěšínské autobusové nádraží, po jehož opravě volají už několik let.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení