„Z průběhu schůzky jsme spokojeni, splnila naše představy o dalším postupu v otázce budoucnosti bytů RPG. Stejně tak jsme se dozvěděli, jak celou situaci vnímají představitelé Sdružení nájemníků RPG,“ vysvětlil mluvčí RPG Real Estate Petr Handl.

Na stránkách sdružení www.bytyokd.cz je zveřejněn podrobný průběh schůzky včetně dotazů a odpovědí, které se na setkání řešily. Obě strany se neshodly v samotné otázce prodeje bytů a argumentovaly svými tvrzeními a průzkumy.

Podle zástupců společnosti RPG lidé o odkup bytů zájem nemají. „…Nájemníci o odkup bytů nemají příliš zájem, jsou spokojeni se službami, které poskytujeme. Stávající situace jim v podstatě vyhovuje,“ tvrdí zástupci RPG.

Zástupce Sdružení nájemníků bytů RPG Roman Macháček však tvrdí opak.

„My máme zcela odlišné informace. Podle toho, co víme, mají nájemníci o odkup bytů velký zájem a vyčkávají na další vývoj situace. Provádíme vlastní průzkum na našich stránkách a dosud tento průzkum nebyl ukončen,“ řekl Macháček.

Podle zástupců RPG s sebou osobní vlastnictví bytových jednotek přináší řadu rizik.

„Lidé se neumějí domluvit, která oprava či údržba v domě bude jako první a která bude následovat. Nájemníci v posledních patrech chtějí opravit výtah, ti z přízemí zase sklepy kvůli vlhkosti a lidé bydlící na severní straně chtějí zateplení fasády,“ říkají zástupci vlastníka bytů.

I na takové argumenty jsou ale zástupci sdružení připraveni. „Vlastnictví nemovitosti lidi neomezuje v pohybu za prací. Majitel byt pronajme a odjede načas pracovat do jiného města nebo země, kde si pronajme jiné bydlení, popřípadě může byt prodat. Nikdo nemůže vlastníka jen tak vyhodit z bytu, vlastník může převádět byt na své potomky,“ tvrdí dále Macháček.

V současné době sdružení vylepuje na vchody domů bývalého OKD letáky, ve kterých nájemníky seznamuje s cílem asociace. Náhled letáku je i na webových stranách sdružení.