Navíc chce zcela bez opodstatnění odčerpat peníze obcím, kde jsou skládky zřízené, a přerozdělit je krajům, který si s nimi udělá, co uzná za vhodné. O problému, která se dotýká i Horní Suché hovořil její starosta Jan Lipner.

Jak vnímáte nový návrh zákona?
„Jako velký podraz, který si do zákona prosadil zelený Bursík. A to nejen na nás, jako na obce, kde skládky jsou, ale také na lidi, daňové poplatníky. Zvýšení ceny za uskladnění jedné tuny na téměř trojnásobek vnímáme jako zavedení další, tzv. ekologické daně. Konečná cena by měla být stanovena hodně nad tisíc korun, což je nehorázné. Kdybych měl jako starosta tyto peníze dostat, připadal bych si jako zloděj. Města a obce budou muset tyto ceny ze zákona zaplatit, takže přijdou o značnou část financí. Místo investic do zvelebování města budou radnice vlastně další peníze vyhazovat do koše, do černé díry.“

Dotkne se tato cena i občanů?
„Jsem přesvědčen, že ano. Není totiž možné, aby bylo vše hrazeno z rozpočtu. Prostě se z měst a obcí vytáhnou peníze, které jim budou v rozpočtu chybět.“

Nyní jste inkasovali za tunu okolo pěti set korun za tunu. Od příštího roku je připraveno navýšení na 750 korun. Vy ale o peníze díky zákonu spíš přijdete, že?
„Ano. Panu Bursíkovi se podařilo zakomponovat za chodu a bez diskuze to, aby obce se skládkami dostali pouze dvacet procent a zbytek dostal kraj. To už nikdo nechápe. Co kraj s těmito penězi udělá? Bude je investovat zpět? Nakoupí třeba kontejnery na separovaný odpad? Tyto pravidla už nikdo neřeší. My díky tomu přijdeme v prvním roce přibližně o dvacet milionů korun.“

Protestujete proti této situaci?
„Samozřejmě že se snažíme všechny přesvědčit, aby zákon v této podobě přijat nebyl. Zástupci obcí, na kterých se skládky nacházejí, se sešli a uspořádali petici. Nevíme, proč by měli být znevýhodněni lidé, kteří vedle odpadů musejí žít. Některé obce, jež jsou vlastníky skládek, dokonce hrozí jejich uzavřením, což může znamenat situaci podobnou té z jižní Itálie. Prostě katastrofu. Já osobně takto radikální kroky neschvaluji, ale je mnoho zastánců tvrdého boje proti této podobě zákona. On je totiž špatný skoro celý.“

Co tím máte na mysli?
„Například vůbec neřeší celkovou koncepci. Hovoří pouze o povinnosti třídit jednotlivé komodity jako sklo, papír, plasty a podobně, ale přitom vůbec není zajištěno jejich zpracování. Je to ekologie postavení na hlavu. Například jediná fabrika na zpracování střepů je v západních Čechách. Takže my tady kvůli ekologii třídíme a pak sklo vezeme v náklaďácích přes celou republiku, což určitě ovzduší nepřidá. A stejné je to se všemi materiály. Na kartónové obaly odběratelé nejsou vůbec, takže my je budeme pouze střádat a pak si z nich asi postavíme panelák. Ještě, že nás Čína zachraňuje zaplavením plasty. Asijskému obru se totiž paradoxně vyplatí převést plasty na východ, udělat z nich vlákna, zhotovit z nich bundu a následně je tady prodat levněji, než to dokážeme my. To ale není koncepce státu a my můžeme být v tomto ohledu za zájem Číny hodně vděční. Tento Bursíkův zákon je prostě výkřik do tmy, který snad nemůže nikdo myslet vážně. Jsme přesvědčeni, že za vším nestojí všichni zelení. Například Věra Jakubková, která zastupuje v této straně Ostravsko, s komunálním odpadem pracovala a pokusí se uvést věci do pořádku.“

Vidíte řešení?
„Myslím si, že to řešitelné je. Když jsme schopni jako stát podporovat různé montovny typu Hyundai, do kterých pak vozíme pracovníky ze Slovenska a Ukrajiny, tak není nic jednoduššího, než podobně podpořit různé recyklační linky, které nám všem s velkým odpadovým problémem jsou schopni pomoci. Připadá mi to, že zodpovědní lidé strkají hlavu do písku jak pštrosi, jako by tento problém neexistoval. Všichni se soustředili hlavně na zdravotnictví a tento zákon se tiše dostal až do parlamentu. Když si lidé připočtou další poplatky, které vláda od roku 2009 přichystala, tak si myslím, že nás nečeká žádný veselý Silvestr.“