Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích. V grafice měli žáci za úkol zpracovat logo školy. „Navrhl jsem logo školy ve tvaru zeměkoule v barvě oranžové a modré,“ pochlubil se čtrnáctiletý student Ondřej Hanák z gymnázia Františka Živného v Bohumíně.

Druhá kategorie – video - byla letos novinkou. „V tomto směru jsme dali dětem volné pole působnosti, nijak jsme je neomezovali. Měly jen natočit amatérské video, videoklip,“ vysvětlil ředitel pořádající Střední školy NET OFFICE Orlová Pavel Michelsohn.

Další soutěžní skupinou byl návrh webových stránek na téma Slezsko mýma očima. „Pojali jsme návrh stránek tak, jak to vidíme my,“ prozradili studenti pořádající školy Jan Pustka a Mario Donkov.

Studenti zvolili dva pohledy na Slezsko, kladný a záporný. V kladném se podívali na osobnosti kultury, sportu a slezskou krajinu. Za záporné označili kriminalitu, sociální problematiku a zdevastovanou krajinu. „Třeba kriminalitu jsme rozdělili na tři části a to na krádeže, vloupání a rasovou kriminalitu,“ přiblížil Pustka.

Za kulturu vybrali zpěváka Jarka Nohavicu a známý festival Colours of Ostrava. Webové stránky tvořili studenti několik týdnů.
Soutěž byla mezinárodní, zúčastnili se jí studenti z Polska a Slovenska a dalších 40 zástupců Moravskoslezského kraje.

„Práce studentů je rok od roku lepší, sami jsme vždy zvědaví, s čím přijdou a čím nás překvapí,“ řekl ředitel školy Pavel Michelsohn.

Na prvních místech se umístili v kategorii Programování Luboš Uhliarik z Havířova, Grafika Martin Jurek z Bohumína, Web Jan Valuštík Bohumín, Video skupina studentů z gymnázia v Bohumíně Kamil Polko, Adam Čermák a Jan Valuštík.

Nikola Klimšová