„U ostatních objektů se snažíme majitele přimět k rekonstrukci,“ řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Historický skvost - Národní dům

Národní dům, postavený v secesním slohu, byl v minulosti Mekkou kulturního dění Starého Bohumína.

„Fungovala v něm vyhlášená restaurace, konaly se zde bály, plesy, taneční a svatby,“ přiblížila jeho minulost mluvčí Balcarová.

Jeho vlastníkem byly nejprve zdejší železárny a od roku 1997 soukromý vlastník, který však nechal celý objekt totálně zchátrat. Po dlouholetých průtazích se městu podařilo dům vykoupit a nyní se připravuje jeho obnova.

„Pravidelně se schází tým pro jeho rekonstrukci. Po jejím dokončení by v něm měla fungovat restaurace, taneční sál a hotel,“ řekla Balcarová.
Dodala, že novinkou bude zřízení muzea a informačního centra. Oprava Národního domu vyjde na desítky milionů korun.

Bývalá Myslivna je chráněná

Donedávna zela prázdnotou městská budova bývalé Myslivny nedaleko náměstí ve Starém Bohumíně. „Nechali jsme zpracovat projektovou dokumentaci na její rekonstrukci, případně přestavbu na byty,“ upřesnila mluvčí městské radnice Lucie Balcarová.

V konečném výsledku a při dodržení všech podmínek památkářů by rekonstrukce stála příliš. „Rozhodli jsme se proto objekt prodat. Získané peníze zainvestujeme do výstavby domů přímo na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně,“ přislíbila mluvčí města.

Myslivnu koupil soukromý vlastník a zaručil se, že ji opraví a pokud to zvládne do dvou let, město mu vrátí část z kupní ceny.