VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psí útulky praskají ve švech

Karvinsko - Volně pobíhající psi jsou stále větším problémem. Kapacita útulků, kam se na Karvinsku svážejí odchycení psi, je většinu roku přeplněná.

11.4.2008
SDÍLEJ:

Nouzový kotec v Doubravě.Foto: Nikola Klimšová

Obec Doubrava už dokonce musela sáhnout k takovému kroku, že si na psí nalezence pořídila vlastní nouzový kotec.

„Vzhledem k tomu, že umístění psa je někdy velice obtížné, protože v útulcích nejsou místa, museli jsme zřídit provizorní kotec u naší radnice,“ řekla starostka Květuše Szyroká.

Obec to přišlo na 30 tisíc korun a k tomu je třeba připočítat starost o psy, kteří skončí v tomto provizoriu. „Musíme nakoupit krmivo, platit pracovníkovi, který se o psy stará i o sobotách a nedělích,“ dodala Szyroká.

Právě Doubrava patří mezi obce, které často navštěvují nezodpovědní majitelé psů a své zvíře tam prostě volně vypustí nebo přiváží a odjedou pryč.

Často je nechají i v domech, ze kterých se z důvodu poddolování stěhují jinam. Několikrát se také stalo, že se v obci objevila smečka zdivočelých psů, která napadala nejen zvířata jako slepice, ale i lesní zvěř.

„Likvidace takové smečky i ve spolupráci s mysliveckým svazem není vůbec jednoduchá, ale nutná pro bezpečnost občanů.“ Obec musí psy nechat odchytit a odvézt na své náklady do útulku, ve kterém platí jejich pobyt po celou dobu umístění psa. V loňském roce vyšla celá záležitost na 215 tisíc korun,“ doplňuje starostka obce.

S podobným úkolem se potýká třeba i Dolní Lutyně. „Boj s nezodpovědnými lidmi, kteří se zbavují psů, je velký problém, jehož řešení nás stojí nemalé peníze,“ tvrdí starosta Pavel Buzek. Také Dolnolutynští zvažují, že si pořídí kotec jako radnice v Doubravě.

Obvyklá praxe je taková, že odchycení psi končí v některém z útulků. Ty jsou v Dětmarovicích, Orlové a Karviné. Ovšem tato zařízení většinu roku praskají ve švech. „Máme 27 kotců, které jsou de facto pořád plné. Nejvíce psů k nám vozí z Havířova, ale i okolních obcí,“ prozradil jeden z ošetřovatelů útulku Na Skotnici v Dětmarovicích.

Obdobný problém s naplněnou kapacitou trápí také lidi z útulku v Orlové-Zimném dole.

„Momentálně máme téměř plno. Máme tu 28 kotců a někdy musíme přivezené a odchycené psy odmítnout,“ potvrdil ošetřovatel psů Tomáš Fábry. Útulky řeší novými způsoby, jak umístěné psy prezentovat lidem, kteří mají zájem odvézt si pejska do svého domova. V Orlové se například osvědčily webové stránky.

Autor: Nikola Klimšová

11.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT