Úvodního ceremoniálu se zúčastnil primátor města Havířova František Chobot a náměstek pro sociální rozvoj Bronislav Bujok.

Delegáti projednali dokument Výzvy a příležitosti pro další století skautingu a představili Strategické priority na roky 2008 až 2011. „Cílem nového programu je mimo jiné zvládnutí základních předpokladů moderní společnosti. Tedy schopnost komunikovat, vyhledávat informace, řešit problémy i krizové situace, spolupracovat s druhými,“ přiblížil záměry na přiští období tiskový mluvčí sněmu Jan Žáček.

Velká pozornost byla věnována problematice junáckých časopisů. Vedení předložilo pět variant, jak pokračovat dál. V živé diskusi se probíraly otázky tištěné formy, webové stránky, počet vydávaných titulů, významu centrálního a lokálního tisku a také finanční stránka věci.

„Můj názor je zachovat dosavadní tištěné formy. Internetová podoba by měla být, ale obsahově trochu jiná než papírová,“ svěřila se delegátka okresu Prostějov Eva Šknouřilová.

Mezi hosty sněmu byli i veteráni skautského hnutí. „Jsem přesvědčen, že Junák neztrácí na půvabu a dovede nabídnout pro všechny věkové kategorie vždy něco zajímavého – a nejen to. Navíc je tím správným a v dnešní době zejména tak potřebným majákem při proplouvání rozbouřenými vodami společenského života především po stránce morální,“ uvedl Jiří Vobrázek z Prahy, člen Junáka od května 1945.

Organizační stránky se havířovští skauti podle vyjádření řady delegátů zhostili ke spokojenosti všech. Oceňovali nejen hladký průběh, pěkné prostředí kulturního domu, ale také doprovodný program.

„S přípravou jsme začali před rokem. Finančně nás podpořilo město. V pořadatelské práci nám pomohly hlavně místní základní školy a Církevní středisko volného času Jana Boska. Věřím, že naši hosté budou odcházet z Havířova spokojení,“ konstatoval jeden z hlavních pořadatelů Ivan Fabík.

Mnohé účastníky ze vzdálenějších míst zaujalo samotné dějiště sněmu. Ve středu pozornosti byla především Hlavní třída, její zvláštní architektura, čtyřproudá silnice se středovým travnatým pásem a květinovými záhony. „I při letmém pohledu mě město příjemně překvapilo,“ poznamenal Jiří Vobrázek.

V neděli dopoledně byli zvoleni členové ústředních orgánů. Ve funkcích náčelníka a náčelní ke změně nedošlo. Opět se jimi stali Zdeněk Prančl a Kateřina Rocmanová.

Na závěr delegáti schválili usnesení Valného sněmu. „Vynikající atmosféra, perfektní pracovní ovzduší, výborná organizace a hezké město,“ stručně hodnotili průběh jednání staronový náčelník a náčelní.