Spor má jednoduchý základ–peníze. Majitel cesty říká, že se o cestu nemůže starat a odmítá tak nést odpovědnost za její stav. Po obci tak žádá, aby cestu vykoupila a starala se o ni. Obec ale nechce zaplatit tolik peněz, kolik Jan Válek žádá.

„Rozhodl jsem se cestu opět uzavřít, protože obec stále nejedná. Letos jsme přitom vyhráli po letech soud, který uznal, že cesta i pozemky patří opravdu jen naší rodině. Obec to ale nezajímá,“ říká Jan Válek.

Jeho předkové totiž v roce 1938 podepsali darovací smlouvu, podle které se cesty vzdávají a věnují ji tehdejší obci. Soud ale uznal, že smlouva byla podepsaná pod nátlakem tehdejších úřadů.

„Bylo to za polské okupace. Smlouva byla napsána v polštině, moji prarodiče ale Poláci nebyli a nemohli tak ani pořádně vědět, co vše podepisují,“ doplňuje Válek.

On sám už cestu zatarasil několikrát. Obec vždy zátarasy odstranila. „Přechod, který tam vede, se opravoval a byl uzavřen. Teď zjišťujeme, jestli cestu stále ještě zavírá firma, která přechod opravovala. Pokud ne, zátarasy zase odstraníme,“ říká petrovický starosta Petr Trojek.

„Ať si to zkusí,“ vzkazuje starostovi majitel cesty.
Podle vyjádření obce chce Jan Válek za cestu a přilehlé pozemky částku kolem tří milionů korun. Obec nabízí 380 tisíc.