„Ta čísla se v posledních letech příliš nemění. Největší nárůst žadatelů o zbrojní průkaz jsme zaznamenávali v letech 1996 a 1997,“ říká policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

„Nejvíce si lidé pořizují zbraně pro sportovní účely, kvůli osobní ochraně a k myslivosti. Jen minimum držitelů zbrojního průkazu patří mezi sběratele,“ vyjmenovává dále mluvčí.

Legálně držené zbraně se při tom čas od času objeví také při trestných činech. Policisté na Karvinsku zaznamenali letos zatím čtyři takové případy. Ten zatím poslední se stal minulý čtvrtek. Do karvinské realitní kanceláře vtrhl muž, který pistolí ohrožoval tamní zaměstnance. Chtěl dosáhnout vypovězení smlouvy. Nyní pobývá v policejní cele a policie věc šetří jako vydírání.

„Pistoli měl v ruce také muž, který letos na jaře přepadl bohumínskou banku. Nešlo ale o originál, nýbrž dětskou hračku. I tak se ovšem věc bere jako ozbrojená loupež. Přepadení lidé nemohou tušit, jestli jde o originál, nebo kopii,“ uvádí zajímavost policejní mluvčí.

Zbraň měl v ruce také „spiderman“, který v masce filmového hrdiny před několika týdny přepadl českotěšínský obchůdek. A se zbraní v ruce zaútočil letos na svou ženu muž v Havířově-Šumbarku. Ke střelbě ale nedošlo. „Muž ženu udeřil pažbou,“ doplňuje mluvčí policie.

Naopak došlo ke střelbě v dávném karvinském případě, kdy opilý sběratel zbraní a střeliva střílel lidem do oken bytů. Při tom jednoho muže zranil. Kulka muži poškodila dlaň, když se díval z okna. Tam ho přilákala právě střelba. Opilý střelec pak za svůj „výstřelek“ putoval do vězení.