Doslova šokováni byli v Panda Shopu v Karviné-Hranicích, když zjistili, že z celkem 15 lidí, kteří v prodejně nabízejí především textil a obuv, jich 12 nemělo potřebná pracovní povolení nebo řádnou pracovní smlouvu.

„Jednalo se o prodejce vietnamské národnosti, u nichž tak vzniklo důvodné podezření z nelegální práce. Jeden asijský prodavač byl dokonce bez osobních dokladů a byl předán Cizinecké polici,“ popsal zátah celníků mluvčí Celního ředitelství Ostrava Karel Moškoř.

Jak podotkl, celníci se na tuto akci pečlivě připravili. Aby nedocházelo k nedorozumění při komunikaci s Asiaty, měli k dispozici i tlumočníka. Jediným, kdo se kontrolorům prokázal potřebnými doklady a povoleními, byl vedoucí a zároveň provozovatel obchodu.

„Zbylí dva prodavači byli Češi, ale také oni porušili předpisy, když neměli se zaměstnavatelem sepsánu pracovní smlouvu,“ dodal Moškoř.

Poslední kontrola jen utvrdila celníky v tom, že práce cizinců bez potřebného povolení je velmi rozšířený jev. Při nedávné kontrole prodejců alkoholu ve Starém Bohumíně zajistili kromě falešného alkoholu také prodavače vietnamské národnosti, kteří neměli pracovní povolení.

Takovéto případy nelegálního zaměstnávání celníci po zjištění předávají k dalšímu řízení příslušným úřadům práce, v tomto případě do Karviné.

„Za nelegální zaměstnávání cizinců lze zaměstnavateli uložit pokutu až do výše dvou milionů korun,“ řekl Moškoř.

Naprosto odlišná a téměř bezproblémová je situace u stavebních firem, které zaměstnávají pracovníky ze Slovenska, Polska nebo Ukrajiny. „Tam máme opačné zkušenosti. Tam si to majitelé firem hlídají. Málokdo riskuje problémy,“ řekl Moškoř s tím, že podle zkušeností celníků je nejhorší situace na vietnamských tržnicích, ale i v kamenných obchodech.

Paradoxně bezproblémová situace je v tomto směru v Bohumíně. Nejvíce případů mají celníci v Karviné, Orlové a Bohumíně.