Zákaz začne platit 1. května v šesti lokalitách v centru Bohumína, především na náměstích, v parku Petra Bezruče a v Okružní ulici. Po třech letech se tak město vrací k vyhlášce, která v Bohumíně platila celých 12 let. V roce 2005 ji však město muselo zrušit kvůli výhradám ministerstva vnitra, které označilo tyto zákazové vyhlášky po celé republice za protiprávní.

„Ministerstvo teď změnilo názor, a proto jsme se rozhodli vyhlášku vydat znovu. Dá větší pravomoci městu i strážníkům, aby mohli v některých případech zasáhnout a zamezit konzumaci alkoholu na veřejném prostranství. V případě potřeby jsme připraveni vyhlášku rozšířit, stejně jako u vyhlášky, kterou v Bohumíně zakazujeme provoz výherních hracích automatů,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Jedno z veřejných míst, kde se v Bohumíně potýkají s požíváním alkoholu, je lokalita kolem vlakového nádraží a okolí náměstí Budoucnosti přímo v centru města. Strážníci tu vůči opilým lidem zasahují poměrně často. Od května je však budou moci také pokutovat a z veřejných míst vykázat. Pijákům hrozí za porušení zákazu až třicetitisícová pokuta.

„Rozhodnutí zastupitelů vítáme. V Bohumíně máme hned několik lokalit, kde se scházejí osoby, které popíjejí na veřejném prostranství a pobuřují ostatní slušné obyvatele. Nyní už můžeme pijany pokutovat a vykázat je z veřejných míst,“ řekl ředitel bohumínské městské policie Karel Vach.

Město ve vyhlášce pamatovalo i na výjimky tohoto zákazu. Alkohol se bude moci pít beztrestně 31. prosince a 1. ledna, tedy na Silvestra a Nový rok, a při kulturních akcích na náměstí T. G. Masaryka a v parku Petra Bezruče. Zákaz se nebude vztahovat ani na restaurační zahrádky a předzahrádky.