Jak už deník informoval, město vybralo část svých nájemních bytů k možné privatizaci. Nájemníkům v nejbližších dnech sdělí, že mají možnost si byt koupit

Důležitou podmínkou je nutnost, aby o privatizaci měli zájem všichni nájemníci.

„My ty domy prodat nemusíme, nic nás k tomu netlačí. Víme, že za několik let se nám vlastnictví bytů bude vyplácet. Pokud však lidé ve vybraných domech projeví zájem, mají možnost si byty koupit. My jim současně garantujeme, že cenu stlačíme co nejníže a navíc jim přispějeme na rekonstrukci a zvelebení domu. Ta podpora může činit až padesát procent z prodejní ceny,“ řekl v úterý náměstek Eduard Heczko

Ideální situace bude, když se všichni nájemníci skutečně domluví a vytvoří společenství vlastníků či družstvo.

Horší situace nastane, pokud některý z nich svůj byt nebude chtít koupit. „Je možné, že lidé budou svolní k tomu, že si byty mezi sebou vymění. To se nevylučuje a bránit tomu nebudeme. Městská realitní agentura je připravena těmto lidem vyjít vstříc,“ potvrdil Heczko.

Získání bytu v privatizaci je jistým zhodnocením peněz. Lidé, kteří nebudou byt chtít koupit, budou vystaveni různým nabídkám a tlakům. Jejich byty budou chtít koupit sousedé z domu s tím, že pak budou platit nájem vytvořenému družstvu, nebo na ně budou tlačit cizí kupci, včetně realitních kanceláří.

Lidé mohou o nabídce na koupi bytů přemýšlet až do konce roku. Do té doby bude Městská realitní agentura přijímat písemné žádosti. Každý dům pak bude prověřen. Ověří se, zda skutečně souhlasí všichni nájemníci a znalec přesně určí cenu.

Zveřejněné seznamy vyvolaly v domech všeobecný rozruch a lidé zjišťují, zda do privatizace půjdou.