Se žádostí o odkoupení svých bytů přišli v úterý na jednání karvinského zastupitelstva nájemníci čtyř vchodů v domech v Tovární a Dvořákově ulici v Karviné–Novém Městě. Dokonce už dříve sepsali petici, v níž požadují vyjmutí jejich bloků ze seznamu domů, které chce město v této lokalitě nabídnout k prodeji jednomu vlastníkovi.

Argumentovali tím, že jim odkoupení bytů nikdo nenabídl a oni se cíti poškozeni na svých občanských právech

„Je to diskriminace nás občanů. Kdybychom bydleli jinde než v Karviné–Novém Městě, mohl bych si po schválení privatizace , které by mělo přijít v létě, byt, v němž bydlím, koupit. Takto to nemohu,“ tvrdil jménem všech nájemníků jejich mluvčí Pavel Hlaváč.

Dodal, že nájemníci všech tří domů se shodli a chtějí koupit jeden celý blok. „Myslíme si, že by neměl být problém tento blok vyčlenit,“ tvrdí Hlaváč.

Primátor Tomáš Hanzel oponoval tím, že zastupitelé už dříve rozhodli o tom, že zhruba 60 domů, které město v části Karviná–Nové Město ještě vlastní, nabídne k prodeji jednomu vlastníkovi.

„Je to jednoduché: 80 procent bytů v této lokalitě vlastní někdo jiný než město a tento vlastník má mezi jiným zájem také o zbývající byty. Zastupitelé vsadili na jistotu, jeden silný vlastník je totiž zárukou toho, že když bude vlastnit všechny byty, celou oblast zrevitalizuje a bude to ku prospěchu všem,“ objasnil názor zastupitelů primátor.

Podle něj se město takto rozhodlo právě proto, aby zajistilo revitalizaci celé lokality, a to nejen domů a bytů, ale také jejich okolí.

„Nechtěli jsme uvrhnout lidi, kteří tam bydlí, do nejistoty. Nový vlastník se v kupní smlouvě závaže k tomu, že se bude na revitalizaci celé lokality podílet z vlastních zdrojů,“ uvedl primátor Hanzel.

Zastupitelé nakonec lidem nevyhověli a bloky, v nichž bydlí, ze seznam nevyjmuli.

O privatizaci obecních bytů by měli karvinští zastupitelé definitivně rozhodovat na zasedání 1. července.