„Věž sloužila k dopravě uhlí, osob i materiálu. Po dokončení stavby skipové věže už jen k přepravě osob a materiálu,“ uvedl mluvčí společnosti OKD Vladislav Sobol.

Odstřel těžní věže byl naplánován na 14. hodinu a skutečně téměř na minutu se areálem ozvala detonace slyšitelná v okruhu několika kilometrů. Konstrukce věže se skácela přesně do vyhrazeného prostoru. Pro střelmistra Jiřího Eliáše to byla v pořadí už 19. odstřelená těžní věž. „Byla to rutina, přesto jsme nic nepodcenili. Více se těším na odstřel sto metrů vysoké železobetonové skipové věže. Ta bude první svého druhu,“ vysvětlil střelmistr.

Likvidace dolu bude trvat ještě několik měsíců. Demolice skipu přijde na řadu možná v červnu a zatím ještě není definitivně rozhodnuto, zda bude odstřelen nebo rozebrán. Využití areálu má na starosti společnost RPG, která spolu s městem Havířovem vytvoří společnost pro využití lokality.

„Podle prvotních plánů by v areálu měla být zachována výrobní činnost, která by měla zvýšit zaměstnanost. Pomůže tomu i podnikatelský inkubátor,“ řekl mluvčí RPG Petr Handl.