Vlastník objektů, tedy sama katolická církev, na podobné akce nemá dost peněz. Zástupci místních farností tak musejí peníze zajišťovat z nejrůznějších zdrojů.

„Naše prostředky postačí například na nastartování projektů. Berme situaci tak, že kostely jsou historické dědictví po našich předcích pro nás pro všechny a mnohde tvoří jedinečnou a jedinou dominantu daného města či obce,“ říká k situaci mluvčí Ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

Orlovská farnost nutně potřebuje na opravu kostelní věže 5,5 milionu korun. Jak uvedl tamní farář Martin Pastrňák, věži hrozí destrukce.

Peníze ale budou. Orlovskému starostovi Jiřímu Michalíkovi se podařilo získat 2,5 milionu jako dotaci ze státního rozpočtu a zbytek mezi sebou vybrali sami orlovští věřící, kteří shromáždili jeden milion korun.

„Přispěli věřící při sbírkách na mši, jsou v tom i dary místních podnikatelů. Sbírka trvala celý rok,“ popisuje farář Martin Pastrňák.

Získání dalších dvou milionů bylo základní otázkou. Pokud by peníze nebyly, rekonstrukce by nemohla začít, a navíc by orlovská farnost musela vrátit státní dotaci. Zastupitelé proto ve středu odhlasovali, že zbývající peníze na opravu půjdou z městské kasy.

„Postoj města je moc hezký. Možná nám přispějí i další subjekty a rekonstrukce proběhne i na jiných místech kostela než jen na věži. Potenciální dárci čekali právě na to, jak se k situaci postaví samo město,“ doplnil farář Pastrňák s tím, že práce by měly začít už v květnu.

Starosta Michalík si prý nedokáže představit, že by město o kostel přislo. „Tak jako má Praha svůj Chrám svatého Víta, nebo Brno svůj Petrov, má i naše město svou dominantu v podobě kostela. A ten musíme zachránit,“ kvituje postoj zastupitelů Michalík.

Stejnou částku, tedy dva miliony korun, investuje v letošním roce do oprav katolického kostela Povýšení svatého Kříže také Karviná. Původně však chtělo město na opravu poskytnout pouze jeden milion korun.

„Zastupitelé nakonec schválili pozměňovací návrh zastupitele Luďka Vebery (KDU-ČSL) na zvýšení příspěvku. O zvýšení příspěvku požádala město farnost,“ říká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Situace v Karviné je v tomto obdobná jako v Orlové.

,,Naše farnost by nemohla vůbec začít s opravami, kdybychom schválili původně plánovaný milion. Kostel potřebuje nutnou generálku střechy, která se fakticky bortí. Celkem přijde oprava kostela na šest milionů a město tedy přispěje dvěma miliony tak, aby letos rekonstrukce mohla začít,“ přiblížil výsledek jednání zastupitelů náměstek primátora Karviné Petr Juras.