Ceny za pobyt na karvinské záchytce jsou pro opilého hříšníka různé. Pokud dorazí s policisty, stojí ho to 700 korun. Pokud dorazí se sanitkou, stojí taková „sranda“ 950 korun.

„Zaplatí–li člověk hned v den odchodu, stojí ho jedna noc 600 korun bez ohledu na to, jak se na záchytku dostal,“ popsal mluvčí Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje, pod který protialkoholní stanice spadají, Lukáš Humpl.

Karvinská záchytka má k dispozici celkem patnáct lůžek.

„Týdně se jedná průměrně asi o 30 umístěných osob, měsíčně činí počet 120 až 130 lidí,“ říká Humpl.

Podle něj je kapacita karvinské záchytky pro celý region dostatečná. Záchranáři dokonce čas od času přivezou do Karviné třeba i opilce z Ostravy, pokud je tamní záchytka plná. Ne vždy ovšem opilec musí skončit jen na záchytce.

„Pokud jen třeba opilý člověk poraněný, může být hospitalizován na chirurgickém oddělení v nemocnici,“ říká mluvčí záchranářů.
Dlužníků je dost

Ne všichni klienti záchytky jsou ovšem ochotni za svůj pobyt tam platit. Pokud nemají ráno při svém propuštění peníze, dostanou složenku. Pokud ji v určeném termínu neuhradí, čeká je upomínka. Druhá upomínka pak již putuje na adresu jeho zaměstnavatele, pokud je známa. Poslední možností, jak vymoci peníze, je soud.

Mnozí dlužníci si ale s placením hlavu nelámou. Celková pohledávka karvinské záchytky činí více než dva a půl milionu korun. Za loňský rok dluží opilci 780 tisíc, letos už stačili „nasekat“ dluhy za 208 tisíc korun.

V celém Moravskoslezském kraji jsou jen čtyři protialkoholní záchytné stanice: v Karviné, Ostravě, Opavě a Frýdku–Místku. Před dvěma lety byly zrušena ta třinecká.