Osádku autobusu tvořila lékařka i ženy, které samy prošly zkušeností se zákeřnou nemocí.

„Nás projekt se tak opírá o dva důležité body. Tím prvním jsou odborné rady a poradenství, které se nemoci týkají. Dámy, které jsou z Aliance českých žen s rakovinou prsu, zase mohou zájemkyním předat rady takříkajíc přímo ze života o tom, co musely podstoupit a jak jim nemoc změnila život. Ženy, které třeba v současnosti řeší podobný problém, mohou naše dámy podpořit i psychicky,“ uvedl manažér projektu Ondřej Klíč.

Zájemkyně pak v autobuse našly třeba také maketu poprsí, kde se mohly pod odborným dohledem naučit, jak se provádí preventivní samovyšetření. Autobus jim poskytoval také slevové kupony na odborné vyšetření.

„Právě metody samovyšetření bylo to, co ženy nejvíce zajímalo. Ptaly se však i na další věci kolem celé problematiky,“ uvedla přítomná lékařka Šárka Kováčová.

Ta má své pracoviště v karvinské Hornické nemocnici. A dobrá zpráva, kterou se ženy v autobuse mimo jiné dozvěděly je ta, že v Karviné začne v květnu fungovat zařízení sonografické vyšetření prsu.

„Na území celého bývalého okresu Karviná podobné zařízení téměř čtyři roky chybělo a dámy musely dojíždět na vyšetření až do Ostravy,“ dodala lékařka.

Rakovina prsu patří v České republice mezi nejčastější onkologická onemocnění, které postihuje zejména ženy. Smutnou zprávu, že onemocněly rakovinou prsu, se u nás každý rok dozví více jak šest tisíc žen a téměř dva tisíce jich na ni zemře. Nejlepším způsobem, jak proti ní bojovat, je odhalit ji včas a začít se léčit.

Zvýšené riziko onemocnění rakoviny prsu mají ty ženy, u kterých se rakovina prsu vyskytla v rodině, u matky či sestry, zejména v mladším věku. Tato skupina žen by měla být sledována v odborných poradnách, kde je možné nejen zhodnotit rizika, ale zároveň provést také testování daných genetických předpokladů, které ovlivňují pět až sedm procent případů.