Zhruba dvacet zdravotních sester navíc by potřebovala třeba havířovská nemocnice. Během roku tam sice přicházejí nové síly, ale určité procento i odchází. Nyní bude zařízení čekat, kolik absolventů se po dokončení školy bude ucházet o práci v nemocnici.

„Během roku přijímáme nový personál. Nejčastěji se jedná o zdravotní sestry, které se z nějakého důvodu přistěhovaly do Havířova a hledají využití v místě bydliště. Tímto navýšeným počtem zaměstnanců však jen doplňujeme lidi, kteří odcházejí. Ať už to jsou ženy, které odcházejí na mateřskou dovolenou, nebo zaměstnanci, kteří dosáhli důchodového věku,“ řekla hlavní sestra Anna Tomečková.

Nové síly chybí na všech odděleních. „Nedá se říct, že by například na interním oddělení chybělo pět sester. Jedná se o jednoho až dva pracovníky takřka na všech odděleních. Hodně nám pomáhají zdravotní sestry, které už jsou v důchodě. V případě potřeby jsou ochotné například vypomoct v době dovolených, nebo pokud je zdravotník na dlouhodobé nemocenské,“ dodala Tomečková.

Zda se podaří navýšit potřebný počet zdravotních sester, bude jasné až po maturitách. Vedení nemocnice se také rozhodlo, že bude přijímat na letní prázdniny brigádníky. To se však bude týkat jen uchazečů, kteří už mají zdravotnické vzdělání a pokračují ve studiu na vysoké škole.

Podobné problémy řeší také Karvinská hornická nemocnice. Ta nyní zaměstnává například také dvě sestry ze Slovenska. „Nedostatek sester máme díky novému zákonu, který upravil podmínky pro vzdělání a získání odborné způsobilosti sester,“ říká hlavní sestra Karvinské hornické nemocnice Bc. Jarmila Dostálová a dodává: „V současné době je v celé české republice akutní nedostatek sester. Podle mého názoru táto krize potrvá minimálně tři roky.

Oproti dřívějšku opouští nyní zdravotní školu zdravotní asistenti, kteří nemohou pracovat samostatně.“

Naopak. Problém s nedostatkem sester zatím nepociťují v bohumínské nemocnici. Ani tam ale nejsou přehnaní optimisté. Primář bohumínské městské nemocnice Vojtěch Balcárek uvedl, že podobné problémy se nevyhnou ani jim. „Problém nastane v příštích dvou, třech letech, kdy větší část sester půjde do důchodu. Pak tuto situaci budeme muset řešit.“

Nejlépe je na tom nyní zřejmě Nemocnice Karviná-Ráj a její odloučené pracoviště v Orlové. Jak uvedla mluvčí nemocnice Hana Jakubková, žádné zdravotní sestry jim nyní nechybí.