Podle ostravského intervenčního centra Slezské diakonie však mnohem méně dochází k vykázání z bytu. „V prvních čtyřech měsících loňského roku, došlo v Havířově k vykázání z bytu v 16 případech. Letos je situace zdaleka jiná a došlo k poklesu o deset případů vykázání,“ řekla pracovnice intervenčního centra.

Razance útoků stoupá, ale po vyhodnocení jsou případy vesměs klasifikovány jako přestupek proti občanskému soužití. „V minulém roce v prvním kvartále naši policisté vyjížděli k devíti případům domácího násilí. Bohužel letos za stejné období jsme byli volání k 19 případům. Na základě šetření byly tři události vyhodnoceny jako trestný čin. Ve dvou případech se jednalo o brutálnější napadání nožem a došlo na rozhodnutí o vykázání z bytu,“ vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Havířov 1 Martin Dobeš.

Zda se jedná jen o přestupek nebo trestný čin musí vyhodnotit policisté na místě.

„Hlídka je kompetentní vyhodnotit situaci. Musí však přihlížet k mnoha aspektům. Pokud je poškozená osoba schopna vypovídat, na místě se s ní sepíše protokol o výjezdu k domácímu násilí. Zde se uvádí například informace, jestli jsou útoky opakované, stupňující a zda už někdy poškozená osoba napadení v minulosti hlásila. Dále je hlídka povinná zaznamenat stav bytu po útoku, zda došlo ke zranění, jsou li na místě zákroku děti. Také hovoří se sousedy. Musí se rovněž zajistit oddělení osoby napadené od osoby napadající, tak aby nedošlo dalšímu fyzickému násilí nebo k ovlivňování,“ objasnil vedoucí.

V mnoha případech hraje velkou roli alkohol. „Pokud policisté zjistí, že je agresor pod vlivem alkoholu, může být rozhodnuto o umístění na protialkoholní stanici v Karviné. Když se jedná o přestupek proti občanskému soužití, je tato osoba následně propuštěna a věc je dále oznámena na Magistrát města Havířova k dalšímu prošetření. V případě, že se jedná o trestný čin, je osoba eskortována ze záchytné stanice zpět na obvodní oddělení, kde je s ní sepsán protokol a dále podle situace může být rozhodnuto o vykázání z bytu,“ doplnil Martin Dobeš.

Jelikož na obvodech nejsou vyčleněni speciální policisté čistě na domácí násilí, projdou hlídky školením. „Protože opravdu dochází k nárůstu výjezdů k těmto případům, je důležité, aby všichni policisté byli dokonale připraveni situace vyhodnotit a řešit. Je důležité se této problematice věnovat a vzdělávat se v ní. Proto je v letošním roce naplánováno speciální školení na problematiku tohoto tématu,“ dodal Martin Dobeš.