Dva miliony korun investuje do opravy zdevastované věže orlovského katolického kostela tamní radnice. Oprava, která začíná tento měsíc, spolkne podle nynějších odhadů asi 5,5 milionu korun. Orlovskému starostovi Jiřímu Michalíkovi se podařilo získat 2,5 milionu ze státního rozpočtu a asi milion korun mezi sebou vybrali tamní věřící.

Získání dalších dvou milionů korun bylo dosti důležité. Pokud by peníze nebyly, rekonstrukce by nemohla začít, navíc by orlovská farnost musela vrátit státní dotaci.

„Postoj města je moc hezký. Možná nám přispějí i další subjekty a rekonstrukce proběhne i na jiných místech kostela, než jen na věži. Potenciální dárci čekali právě na to, jak se k situaci postaví samo město,“ doplnil orlovský farář Martin Pastrňák.

Ale to není vše. Před zhruba pěti lety se orlovští zastupitelé rozhodli pro celkovou revitalizaci a oživení historického jádra původní Orlové. Revitalizační práce zatím stály několik milionů korun, přičemž velkou část se radnici podařilo získat z veřejných fondů. Oprav se dočkal také tamní evangelický kostel. Penězi na opravy přispěla i firma OKD v rámci napravování důlních škod.

Farnosti nejen na Karvinsku, stejně jako i jiné farnosti v ostravsko–opavské diecézi, zápolí s nedostatkem peněz na opravy církevního majetku, a hledají proto různé zdroje financování.

„Běžný provoz ve farnosti je financován výhradně ze sbírek farnosti,“ informoval mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.
Dodal, že náklady na nejrůznější stavební práce ve farnostech jdou ze 45 procent na vrub diecézi a 55 procent tvoří další zdroje.

Stejnou částku jako Orlová, tedy dva miliony korun, investuje letos do oprav na kostele Povýšení svatého Kříže ve Fryštátě také Karviná. Původně chtělo město poskytnout pouze jeden milion korun.

„Zastupitelé nakonec schválili pozměňovací návrh zastupitele Luďka Vebery (KDU-ČSL) na zvýšení příspěvku. O zvýšení příspěvku požádalo město farnost,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Opravy se dočká také unikátní albrechtický dřevěný kostel z 18. století. S rekonstrukcí se začne už koncem května.

„Věděli jsme, že kostel je v značně špatném stavu, ale stále nám chyběly na opravy peníze. Jelikož jsme dostali třímilionovou dotaci ze státního rozpočtu, můžeme se nyní o něj postarat,“ řekl starosta Vladislav Šipula.

Do konce října by měla mít dobová stavba novou střechu, vymění se nosné prvky i základové kameny. Poté bude kostel několikrát naimpregnován. Obecní kasa se na rekonstrukci podílí třistatisícovou částkou.