Zahrady byly revitalizovány a přibyly v nich nové herní prvky za téměř 7 milionů korun.

„Zahrady budou otevřeny pro veřejnost vždy mimo běžný provoz mateřské školy, tedy o víkendech a svátcích od 14 do 18 hodin, v pracovních dnech od 16 do 18 hodin,“ uvedla učitelka MŠ v ulici Školské v Karviné-Ráji Martina Třaskalíková. „Děti z okolí od tří do deseti let sem můžou chodit, ale vždy jen s doprovodem rodičů,“ dodala učitelka Třaskalíková.

Hřiště v době přístupnosti pro veřejnost bude mít na starosti hlídač, který bude dohlížet na jeho provoz. „Je nutné, aby tam děti nechodily sami, nemůžeme zodpovídat za jejich případné úrazy,“ vysvětlila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová s tím, že herní prvky odpovídají bezpečnostním normám a jsou vyrobeny ze dřeva a odlehčených materiálů.

Proč město otevřelo zahrady školek? „Provoz a údržba dětských hřišť obecně stojí hodně peněz a hlavně musí být bezpečná pro děti. Také normy jsou velmi přísné a my jsme v posledních letech v našem městě museli veřejná hřiště náležitě upravit,“ vysvětlil náměstek primátora města Petr Juras.

„Proto jsme zvolili tuhle variantu a doufám, že půjdeme dalším městům příkladem. Provoz školek se tím nijak nenaruší, naopak obohatí se tím relaxace a sportovní vyžití pro děti z blízkého prostředí,“ dodal Petr Juras.

Svůj volný čas zde mohou trávit hlavně malé děti. „Budu si tady chodit hrát na písek a prolézačky. Vemu sebou svého malého brášku Davídka, určitě se mu tady bude líbit,“ řekla šestiletá Kačenka z Karviné. Kromě zmíněné zahrady MŠ Školská byly zpřístupněny zahrady MŠ Sokolovské, MŠ Spojky v Karviné-Novém Městě a MŠ Kapitána Jaroše v Karviné-Mizerově.