„Představení knihy Orbis Pictus a divadelní představení v podání žáků 2. stupně naší školy bylo vyvrcholením celé naší práce na projektu,“ uvedl ředitel školy Roman Hamrus.

Projekt Comenius je velice náročný, trval zhruba rok a jeho součástí byly semináře a stáže v zahraničí.

„Učitelé s dětmi na něm pracovali hlavně ve svém volném čase a nad rámec svých povinných školních povinností. A musím je pochválit, všichni byli úžasní,“ dodal ředitel.

Projektu se účastnilo celkem šest evropských států, které měly za úkol vybrat za svou zemi osobnost, která má evropský charakter.

„My jsem zvolili jednoznačně Jana Ámose Komenského. Děti vyrobily obrovskou knihu a za odměnu si mohly některé z nich zahrát divadlo o životě a díle J.A. Komenského, kterou jsem pro tuto příležitost napsal,“ informoval zástupce ředitele školy a garant projektu Aleš Homan.
Každá třída dostala přiděleno téma, na které vyráběla stránky knihy. „Nejmladší žáci školy tvořili třeba na heslo maminka a tatínek, ti starší se zaobírali historií buď naší země, nebo partnerských států jako například Itálie, Turecka a Španělska,“ doplnil Homan.

„My jsme vytvářeli třeba stránku o chrámu v Istanbulu. Napsali jsme jeho historii, kterou jsme doplnili fotografiemi,“ pochlubil se žák 8. třídy Vojtěch Pandor, který účinkoval i v divadelní hře.

Líbilo se to i patnáctileté Nele Trávníčkové. „Hodně nás bavilo vytvářet stránky knihy na téma Řecko. Informace jsme hledali třeba na internetu a hodně nám poradili i učitelé,“ řekla.

Školu, kde se projekt realizuje, měla za úkol vybrat partnerská Pedagogická fakulta Ostravské univerzity. „Oslovili jsme několik škol a vybrali jsme právě školu Majakovského, protože bylo vidět, že tato škola se úkolu zhostí s elánem a plným nasazením. To se koneckonců potvrdilo a jsem tomu moc ráda,“ informovala proděkanka Ostravské univerzity Jelena Petrucijová s tím, že projekt byl zaměřen na historické kořeny každé země, které pomáhají rozvíjet nový fenomén, a to fenomén evropského občanství a evropské identity.