Dlouhodobě nezaměstnaní starší 50 let, mladí lidé do 25 let bez praxe a potřebné kvalifikace, ale například i lidé se zdravotním handicapem či omezením. Právě pro tyto skupiny připravil Úřad práce Karviná speciální projekt, který má lidem pomoci nalézt pracovní místo.

Největší zájem dlouhodobě evidovaných uchazečů úřadu práce byl o veřejně prospěšné práce.
„V rámci tohoto projektu jsme zaměstnali pět lidí, kteří budou likvidovat černé skládky,“ prozradil ředitel Technických služeb Karviná Josef Mertl.

Tři muži a dvě ženy se pustili do nesnadného úkolu na „černé“ skládce v Karviné-Starém Městě. Na její úklid bylo potřeba hned několik kontejnerů.
„Pracovní dobu máme od šesti do půl třetí odpoledne. Ale musím říct, že tahle práce na skládce je pro ženy fyzicky trošku těžší,“ svěřila se jedna z nových zaměstnankyň Soňa Jozífková.

Tento společný projekt bude podrobně sledován a vyhodnocen. Úřad práce se bude spolupodílet také na finančních nákladech, které jsou spojeny se vznikem nového pracovního místa.

„Přispějeme Technickým službám Karviná na nářadí, nástroje a pracovní pomůcky, které jsou zapotřebí k výkonu zadané práce,“ upřesnila Olga Urbančíková.

Vysvětlila, že projekt nabízí šanci především obtížně zaměstnavatelným lidem, kteří jsou v evidenci Úřadu práce i několik let. „Když člověk dlouho nepracuje, ztrácí pracovní návyky a práci si hledá čím dál hůř,“ tvrdí Urbančíková.

Úřad také přispívá po dobu šesti měsíců až jednoho roku na plat zaměstnanců v hodnotě výši minimální mzdy.