Od holubů pokálená omítka na balkonech, hluk a strach z nemocí trápí obyvatele domu v Borovského ulici už několik let. A situace je prý čím dál horší.
„Bydlím tady už tři roky a nevím si rady. Holubi sem doslova pořádají nálety. Nejprve jsem proti nim zabezpečila balkon lepící páskou, kterou jsem lepila v těsných pruzích vedle sebe,“ líčí své počínání dvaasedmdesátiletá Jindřiška Dziusová.

Ale ani páska ptáky neodradila a na balkon paní Jindřišky nalétávali tak dlouho, dokud izolepovou bariéru nezničili. „Musela jsem nakonec celý balkon zakrýt igelitovou fólií, která jim znemožní přístup na balkon úplně. Mám oba balkony zakryté igelitem, a le až pojedu do lázní, bojím se, co bude po příjezdu domů,“ dodala paní Dziusová.

Problém s holuby mají i další sousedé. Každoročně z jara likvidují jejich hnízda a nakladená vejce.
Obyvatelé domu přišli už na mnoho způsobů, jak holuby zastrašit, ale řešení to je pouze krátkodobé. „Pověsila jsem na balkon sáčky, na šňůrkách mi visí stříbrná cédéčka, mám tam postavená i košťata,“ říká další nájemnice, paní Kutajová.

„Zaplaší je to jen na chvíli. Větrat přece musím, mám tady nemocného manžela na vozíčku. Mám také strach. Denně ve čtyři ráno vytírám a drhnu balkon Savem, ale je to hrozné, nedá se to uhlídat,“ dodala Kutajová.

Ještě složitější je to v případě, kdy je člověk těžce nemocný, omezený v pohybu či úplný ležák. „Několikrát jsme to hlásili na BYTservis paní Waliszové a ta nám sdělila, že nemáme holuby krmit a tím to haslo,“ řekla jedna z ošetřovatelek.

Bytmistrová redakci potvrdila, že o problému s holuby ví, avšak tvrdí, že se tam zdržují proto, že je lidé krmí. „Vidím to denně na vlastní oči a několikrát, když jsem procházela pod balkony domů, přistály mi na hlavě zbytky jídel,“ řekla pracovnice BYTservisu Drahomíra Waliszová.

Protože dům patří městu, řešil se problém už i na radnici. „Víme o tom. V uvedené lokalitě trvá už nějaký čas a znovu to samozřejmě prověříme,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

„Dodala, že pověření lidé situaci sledují a zjistili, že skutečně někteří obyvatelé zmíněného domu holuby krmí. „Bylo by tedy v zájmu všech, aby lidé ptáky nedokrmovali a nesypali jim jídlo. Takže co zlobí jednoho souseda, může způsobit paradoxně druhý obyvatel domu, je to začarovaný kruh,“ sdělila Swiderová.

Město se nicméně nezávisle na tomto případu letos chystá omezit počty holubů ve městě. „Holuby nalákáme do půdních prostor na návnadu, pak je tam speciální firma šetrně zlikviduje a odveze,“ doplnila mluvčí Swiderová.