Smetiště se nachází na pozemcích OKD, nicméně vlastník se bude snažit o to, aby se město Havířov podílelo na jeho odklizení.

„Platný zákon o odpadech a drahé poplatky za skládkování bohužel vedou k tomu, že někteří lidé a neseriozní firmy likvidují odpady na účet majitele pozemku. To je možné změnit jen společným postupem všech, kterým na životním prostředí záleží,“ řekl mluvčí ODK Vladislav Sobol.

Společnost OKD neustále vynakládá finanční prostředky na pozemky, které znečišťují neznámí vandalové. Ty je však obtížné odhalit.

„Protože se likvidace odpadu na cizí účet rozmáhá stále více, rozhodli jsme se tento postoj přehodnotit. Jde sice o náš pozemek, ale na jeho znečištění jsme se nijak nepodíleli. Proto chceme do řešení tohoto nešvaru zapojit také další subjekty. V podobných případech budeme nejdříve jednat s radnicemi. Je třeba dospět k obecné dohodě, která zajistí nejen vyčištění konkrétního území, ale zároveň předejde opakování situace do budoucnosti. V tomto konkrétním případě zahájíme v nejbližších dnech jednání s magistrátem Havířova,“ objasnil Sobol.

Magistrát města už dostal od OKD vyrozumění. „Jsme domluveni na schůzce, které se nebráníme a máme zájem na společném řešení. Jednak chceme také problém vyřešit, ale především budeme usilovat, aby se zabránilo navážení odpadu. Proto zřejmě budeme jednat i s městskou policií o posílení hlídek v této lokalitě,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.