Zdejší lékaři jsou schopni pacientky vyšetřit přesto, že nemají žádné příznaky onemocnění prsou. Jen během dnešního dopoledne podstoupí vyšetření prsu 11 pacientek.

Provoz nového pracoviště se teprve rozjíždí a ordinační hodiny jsou od 7 do 15 hodin. „V budoucnu počet pacientek určitě vzroste, vyšetření podstoupí denně kolem 30 lidí a sloužit se možná bude i o víkendech,“ předpovídá lékařka radiodiagnostického oddělení (RDG) a specialistka mamografického pracoviště Šárka Kováčová.

Nové oddělení zajistí ženám komplexní preventivní, diagnostickou, léčebnou i poradenskou péči o prsní žlázy. Cílem mamografického vyšetření je zachytit onemocnění rakovinou prsu v co nejrannějším stádiu. „Včasným určením diagnózy je velmi vysoká pravděpodobnost vyléčení tohoto onemocnění,“ tvrdí Kováčová.

Proto se provádí mamografie nejenom při příznacích onemocnění, ale od určitého věku žen slouží jako prevence. „Mamografie je velmi citlivá a nebolestivá speciální rentgenová vyšetřovací metoda. Chtěla bych apelovat na ženy, aby neodkládaly návštěvu lékaře ze strachu, že mají rakovinu. Včasným objevením nemoci mají velkou šanci k vyléčení,“ dodala lékařka.

Dodala, že podceňovat by se nemělo ani samovyšetření prsou. „Žena by měla jednou v měsíci, tak do desátého dne po menstruaci provést kontrolu. Zkontrolovat by měla vzhled a velikost prsou, změny barvy kůže na nich, nepravidelnost bradavky, zejména její ochabování eventuálně výtok z bradavek, bulky nebo zatuhnutí v prsu,“ vysvětlila Kováčová.

Ženám od 45 do 69 let hradí každým druhým rokem mamografický screening zdravotní pojišťovny.

Nové pracoviště v KHN bylo zařazeno do celostátní sítě screeningových center a je vybaveno nejmodernějším digitálním mamografem. „Naše nemocnice musela splnit náročná kritéria jak po stránce technické, tak po stránce personální, aby právě tady mohlo vzniknout mamografické pracoviště,“ uvedla mluvčí nemocnice Helena Baronová.

Stavební úpravy stály dva miliony korun a zaplatil ji majitel objektu společnost OKD. Samotný mamograf vyšel na 10 milionů korun a byl zakoupen z finančních prostředků KHN, částkou v hodnotě 1 milionu korun na pořízení přístroje přispěl Nadační fond Medikus.