Ten spor se táhne již léta. Obyvatelé okolí starého náměstí a části Zimný důl neustále poukazují na to, že jejich domy ničí proti otřesová střelba, která probíhá na nedalekém Dole Lazy. Přesvědčen je o tom třeba obyvatel náměstí Antonín Macura, stejně jako třeba předseda Osadního výboru Lazy a Zimný důl Radim Lapšanský, stejně jako mnozí další.

Odpověď těžařů? Stále stejná a neměnná. „Podle našich měření nemohou mít otřesy vliv na povrch území a tamní budovy,“ daly by se shrnout tiskové odpovědi OKD v několika předešlých článcích na danou problematiku.

Odpůrcům takového názoru možná nastanou nové časy. Do konce týdne by mělo mít vedení města Orlová nezávislý posudek, který má prokázat, nebo možná i vyvrátit, vlivy těžby na tamní budovu radnice.

„Šli jsme do toho s vědomím, že zaplatit si takový posudek je pro soukromou osobu poměrně drahé. Posudek na městskou budovu, která těsně sousedí s dalšími budovami v okolí, může ale ukázat, jaké vlivy tady skutečně jsou. S vidinou výsledku si pak možná posudek zaplatí i další lidé z okolí,“ vysvětluje orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Město si posudek zaplatilo u Vysoké školy báňské. „O některých znalcích se říká, že mají úzké vazby na OKD a podle toho pak jejich posudky vypadají. My máme za to, že škola bude zcela nezávislá,“ doplnil Mojžíšek.

Posudky by byly k dispozici již dříve. V nedávných dnech ale ještě tým vysoké školy prováděl dodatečná měření.