Tento týden ji schválili radní, zastupitelé by tak měli učinit 3. června.

Karviná se tímto připojí k dalším okolním městům, která chtějí tímto nařízením kontrolovat pití alkoholu na veřejnosti zejména kolem školních zařízení a na veřejných prostranstvích, kde by opilí lidé byli špatným vzorem zejména pro děti a mládež. Stejná opatření přijali už například v Českém Těšíně a v Bohumíně.

Nová vyhláška podrobně stanoví, kterých částí města se zákaz konzumace alkoholu týká. Pít se nebude smět například u škol, dětských hřišť a jiných veřejných zařízení, ale také na náměstí, na parkovištích i zastávkách MHD, nádraží, okolí prodejen, kde se alkohol prodává, v okolí kostelů a hřbitovů, škol a školek a dalších veřejných budov.

„Vymezeny jsou lokality v centru města a přilehlém okolí, kam patří kromě samotného centra se zámkem, náměstím a parkem také části Lázní Darkov, lesoparky a další parky ve městě, okolí obchodních center, úseky kolem železniční trati, hlavní průtah městem,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. Zákaz platí i v určitých místech ve Starém Městě.

Na dodržování vyhlášky bude jako i v jiných městech dohlížet městská policie. Její šéf Petr Bičej očekává, že největší potíž bude s bezdomovci a jim podobnými asociálními živly.

„Těm lidem se těžko něco zakazuje a nařizuje. Žijí na ulici a jediné, co jim můžete vzít, je přímo tu láhev s alkoholem či krabici vína, které si kupují a popíjejí u supermarketu nebo v parku. A my jsme připraveni to dělat, bude–li to nutné,“ tvrdí Bičej.

Dodal, že městská policie tuto pravomoc má. „Vyplývá to ze zákona o obecní policii a z přestupkového zákona. Je s tím však spojeno mnoho administrativy, takže takto budeme postupovat jen v nejnutnějších případech,“ slíbil velitel karvinských strážníků.

Město už takovou vyhlášku v roce 2002 mělo, ovšem z rozhodnutí ministerstva vnitra a soudů ji ani ne po roce muselo zrušit.

„Prý jsme překročili své kompetence a šli nad rámec platných zákonů. Dnes je situace jiná, názor se k mé radosti změnil a my teď předkládáme zastupitelům nový návrh omezující pití alkoholu dokonce na širším území než jsme chtěli před lety. Rozhodně to přispěje ke klidu a čistotě ve městě a není to žádné omezování slušných lidí,“ komentoval primátor Tomáš Hanzel.

Dodal, že ve městě naštěstí opilci nejsou až tak velkým problémem. „Kontrolovat dodržování vyhlášky bude městská policie, která už dnes problémová místa zná a pochopitelně nebude ke kontrolám přistupovat dogmaticky.

Zákaz se netýká předzahrádek u restaurací s letním provozem a ohlášených kulturních akcí, včetně silvestrovských oslav.