Stalo se to, co mnozí očekávali. Město Orlová si nechalo vypracovat nezávislý posudek na stav objektu radnice v historickém jádru města v souvislosti s důlními vlivy. Posudek odborníků z Vysoké školy báňské přišel na radnici tento týden a jeho výsledky nejsou vůbec optimistické.

„Mimo jiné nám v něm odborníci doporučují, že jestli chceme zachovat budovu radnice i do budoucna, musíme provést další zpevňovací práce na některých podlažích objektu. Jeho statiku ohrožují vlivy těžby,“ citoval ze zaslaného materiálu orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Posudek tak dal jasně za pravdu všem těm, kteří tvrdili, že statiku domů v historickém jádru Orlové může ohrožovat důlní činnost. Nyní jsou to například takzvané protiotřesové střelby na nedalekém Dole Lazy.

Další postup města? „Vypadá to, že ke zmíněným opravám našeho objektu budeme muset přistoupit. O uhrazení nákladů na celou akci požádáme zřejmě právě OKD,“ doplňuje Mojžíšek.

Na výsledky posudku čekali netrpělivě také mnozí lidé, kteří v historickém jádru města podnikají a žijí. Mnozí z nich již léta poukazují na časté praskliny ve zdech i podlahách svých domů.

Těžařská firma OKD ale většinu času tvrdí, že vlivy dolů nemají na povrchu takovou intenzitu, aby objekty mohly být ohroženy. Nyní se zdá, že opak je pravda.

Představitelé radnice se netajili tím, že posudek považují také za pomoc zmíněným lidem.

„Věříme, že posudek vytvořený znalci z vysoké školy je skutečně nezávislý. O některých znalcích se říká, že mají vazby na OKD a jejich posudky podle toho vypadají,“ řekl orlovský místostarosta Mojžíšek.

Město nyní chce dát výsledky posudku k dispozici také orlovské veřejnosti. Je totiž téměř jasné, že pokud se důlní vlivy projeví na objektu města, působí těžba a zmíněná střelba zřejmě také na okolní domy.

Posudek tak může sehrát roli významného precedentu. Zaplatit si nezávislý posudek je otázkou několika desítek tisíc korun. Soukromé osoby většinou takovu částku platit nemohou. Nyní ale vidí, že vlivy jsou skutečně znatelné a někteří další lidé se tak možná pustí do dalšího boje za uznání důlních škod.