„Řidiči, kteří se osobně dostaví k nám na odbor, si bez zbytečného stání ve frontách zjistí, kolik bodů jim už bylo upsáno,“ informovala pracovnice oddělení dopravně-správních agend karvinského magistrátu Marie Gombolová.

Dodala, že této služby využívá aspoň v Karviné stále více řidičů. K získání výpisu z karty řidiče stačí občanský průkaz. Pokud chcete informaci písemně, zaplatíte za každou stránku 15 korun.

„Stává se, že řada řidičů je překvapena stavem svého bodového konta. Myslí si, že když dostanou například jen blokovou pokutu například 300 korun, žádné body jim odepsány nejsou. To je ovšem omyl,“ vysvětlila Marie Gombolová.

Pokud vám policisté udělili pokutu v jakékoli výši, je na 98 procent jisté, že jste přišli také o nějaký ten bodík. Jakto, že o tom nevíte?

Podle Gombolové policisté v terénu nemusí při udělování pokut informovat řidiče, o kolik bodů přišel.

„Řidič si to musí ze zákona sám zjistit. Měli jsme tady i případy, kdy si pán své konto vybodoval jen na nerozsvícených světlech a nezapnutém bezpečnostním pásu,“ prozradila Gombolová.

Pokud řidič přijde o svých 12 bodů, pak jej s touto skutečností obeznámí písemně odbor dopravy. „Chtěla bych apelovat na řidiče, ať situaci nepodceňují a raději si přijdou včas zkontrolovat svůj aktuální počet bodů,“ dodala pracovnice dopravního odboru.

Možná už brzy nutnost chodit na úřad odpadne. Ministerstvo vnitra chce totiž zavést novinku.

„Vím, že se už jednalo o možnosti, že každý řidič podle svého identifikačního čísla by měl možnost zjistit svůj počet bodů přímo on-line na internetu. Nevím, proč tahle možnost dávno nefunguje, jestli je to z důvodu technických či finančních. Určitě by to řidiči uvítali, ovšem zatím je tahle služba otázkou budoucnosti,“ uvedl vedoucí dopravního odboru karvinského magistrátu Lumír Marszalek.

Možnost zjistit si stav bodového účtu mají řidiči od 1. července 2007, kdy byl bodový systém zaveden. Měsíčně o svých 12 bodů přijde v Karviné 10 řidičů.

Orlovské řidiče stav jejich „konta“ zatím příliš nezajímá.

„Tato služba není využívána tak jak by mohla být. Myslím si, že řada řidičů ani netuší, že si může počet svých bodů aktuálně zjistit,“ uvedl vedoucí orlovského odboru dopravy Radim Klein.

V Českém Těšíně je situace ještě horší. „S tímto požadavkem za námi chodí jen minimum řidičů. Spíš si své body zjistí, když vyřizují nějaké záležitosti kolem auta,“ potvrdil vedoucí odboru města Český Těšín Tomáš Hloušek.

V průměru o svých dvanáct bodů měsíčně přijde v Karviné deset řidičů, v Orlové čtyři a v Českém Těšíně tři.