V Karviné dokonce až o tři miliony korun. V roce 2006 vydělala karvinská městská pokladna na správních a místních poplatcích a odvodu z části výtěžku 22 a půl milionu korun, o rok později ještě více - 25 milionů korun.

„Peníze z výherních automatů jsou použity ke prospěchu města. Podporujeme z nich neziskové organizace, kulturu, sport, sociální a zdravotní účely,“ řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Také v Orlové a Českém Těšíně využívají peníze získané z poplatků hlavně na sport a kulturu. V loňském roce putovaly do městské kasy v Českém Těšíně necelé 4 miliony korun, v Orlové za první čtvrtletí loňského roku částka přes tři a půl milionu korun.

„Výše příjmu z těchto poplatků se nedá meziročně přesně porovnat, protože někteří provozovatelé žádají o povolení na půl roku, jiní na jeden a další třeba na kvartál,“ vysvětlila mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Provoz výherních automatů ovšem nejsou jen zisky městských pokladen, ale též gamblerství a s tím spojená kriminalita. Proto některá města, byť se tím dobrovolně připravují o finanční prostředky, které mohou libovolně použít, uvažují o omezení provozu heren. A některá už do boje s výherními automaty vytáhla.

Nejznámějším příkladem je Bohumín, který pomocí městské vyhlášky zakázal provozování výherních automatů v centru města a v blízkosti školních zařízení.

„V tomto případě jdou peníze stranou. Sami se o ně sice tímto rozhodnutím připravujeme, ale nelitujeme toho. Tato naše snaha trvá již třetím rokem a přinesla dobré výsledky,“ konstatoval bohumínský starosta Petr Vícha.

Také v Karviné uvažují do budoucna o regulaci výherních automatů ve městě. „Chtěli bychom snížit počet automatů ve městě a to hlavně v centru a nejbližším okolí. Zatím čekáme na nový loterijní zákon, který by měl uvést nová pravidla i pro provozování automatů ve městech,“ prozradila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.