Společnost totiž zatím nemá k opravám či novým stavbám žádné povolení. Navíc čelí dvěma exekučním výzvám ze strany třineckého stavebního úřadu.
Majitel zdevastovaného zámku v Ropici, brněnská firma Exakta Management, na svých internetových stránkách oznámila, že zahájila rekonstrukci zámečku. Památkáři však tyto informace označují za zavádějící. Brněnská společnost k projektu Chateau Ropice tvrdí, že do prosince loňského roku odevzdala úřadům poslední chybějící dokumenty a nákresy pro stavební povolení.

„Leden 2008 – březen 2008: Rekonstrukce a stavba zámečku a nového hotelu právě začíná!“ píše se doslova na oficiálních webových stránkách firmy.
Že zámek bude sanován a přestavěn na pětihvězdičkový areál, firma plánuje od loňského roku. Podle památkářů zatím zůstalo u slibů. „Informace, které se uvádí na stránkách Chateau Ropice, jsou zavádějící. Dosud nebyla povolena obnova či rekonstrukce zámku, ani žádná dostavba či výstavba nových objektů v jeho areálu, natož výstavba nového hotelu,“ sdělil na dotaz Deníku mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Zdeněk Musil.

Zástupci Exakty zatím na zaslaný zatím nereagovali a čísla mobilních telefonů, která společnost uvádí v kontaktech, neexistují nebo jsou mimo provoz.
Brněnská společnost získala ropický zámek počátkem loňského roku. V těsné blízkosti golfového hřiště chce vybudovat komplex s pětihvězdičkovým luxusním hotelem, 56 apartmány a 165 vilkami a domy. Investici odhaduje na 22 milionů eur.

Zdeněk Musil řekl, že ostravské pracoviště NPÚ loni k obnově zámku zpracovalo vstupní podmínky, a to na žádost stavebního úřadu v Třinci. Ten se na památkáře obrátil ještě jednou, když žádal o posouzení demolice hospodářských budov v areálu zámku.

„V našem odborném posouzení z 12. října jsme s navrhovanými pracemi nesouhlasili. Dokumentace navíc obsahovala závady, například v identifikaci jednotlivých objektů v areálu,“ uvedl Musil. Poznamenal, že ostravské pobočce NPÚ dosud nebyla předložena žádná projektová dokumentace ke stavebnímu řízení.

Zástupci Exakty, projekční firmy, obce, ostravských památkářů a třinecké radnice jednali na obecním úřadě v Ropici i loni 25. října.
Podle Musila byly tehdy stanoveny požadavky pro dopracování projektové dokumentace a dohody o provedení nezbytných zajišťovacích prací, a to včetně termínů. „Požadavky a dohody z tohoto jednání se nenaplnily,“ konstatoval Musil.

Aktuální stav mluvčí památkářů popsal takto: loni 17. prosince třinecký stavební úřad nařídil nutné zabezpečovací práce. V rozhodnutí nařizuje vlastníkovi zajištění konstrukce balkonu, ve stejný den úřad Exaktu upozornil i na nutnost ohrazení areálu stabilním stavebním plotem. Stavební úřad v Třinci pak 27. února vydal dvě exekuční výzvy - firmu žádá, aby splnila povinnosti, které jí byly v prosinci nařízeny. „Po doručení exekučních výzev bude Městský úřad Třinec podnikat další kroky,“ řekl Zdeněk Musil.