„Máme tady hezké zahrádky. Kolem nás chodí spousta lázeňských hostů, prohlížejí si to tady a je škoda, že tohle místo je zarostlé a neudržované. Myslím si, že by to zase o něco zvedlo image města, a ten, komu ty pozemky patří, se o ně prostě nestará,“ řekl jeden ze zahrádkářů pan Karel.

Zejména na jaře zanáší vítr zahrádkářům na pozemky semena plevele, ničí tak jejich práci. „Já bych to pokosil a posekal, ale nemám to kam odvést. Pálit se to nesmí a na kompost to použít nemohu,“ dodal sedmdesátiletý zahrádkář.

Pozemek kolem potoka patří městu, které jej udržuje a čistí potok. „Dále sekáme v okolí porost tak, jak nám to ukládají zákon, to jest dvakrát ročně. Potok Mlýnka je v našem vlastnictví, spravuje ho Rybářství Rychvald. Ovšem o jeho okolí se staráme a udržujeme mimo jiné i plochy v okolí jako bezprizorní,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Dodala, že město však nemá dostatek prostředků na to, aby tyto plochy mohlo nechat kosit častěji. „Podobných pozemků, o které se staráme, jsou po městě opravdu desítky až stovky. Musíme se řídit výši finančních prostředků, počtem lidí a techniky. Centrum města a okolí se podle potřeby udržuje častěji, protože se na tato místa vztahují jiné předpisy,“ argumentuje Swiderová.

Ale to není zdaleka vše. Zahrádkáři poukazují také na to, že les, který patří Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji, je v zanedbaném stavu. „Jestli chcete vidět opravdický prales, stačí přejít tuhle cestu a jste tam,“ uvedl jeden ze rájeckých zahrádkářů.

„Jsou v něm polámané stromy, které mohou ohrozit kolemjdoucí, a také se v něm zdržovala skupinka bezdomovců. Porost je opravdu ve špatném stavu, nemocnice se vůbec nestará. Už několik let jsme v něm nikoho neviděli, že by v něm prováděl třeba ořezy,“ tvrdí pan Karel.

Mluvčí nemocnice, které lesní porost patří, však tvrdí, že do dnešního dne nemocnice nezaznamenala jedinou stížnost občanů na stav lesa. „Nikdo si na les nestěžoval. Ale pokud budou mít lidé nějaké dotazy či problémy, mohou se kdykoliv na nemocnici obrátit a situaci se budeme snažit vyřešit,“ sdělila mluvčí NsP v Karviné-Ráji Hana Jakubková.