Důležité rozhodnutí ohledně privatizace jedné třetiny městských nájemních bytů se očekává v průběhu červnového zasedání zastupitelstva. Po čtvrtku do něj politické kluby jdou s tím, že cena se bude počítat podle znaleckého posudku. Noví vlastníci pak mohou od města čekat přímou podporu od města, které jim bude financovat opravy domů.

„Při společném jednání jsme se dohodli, že zastupitelstvo bude cenu prodávaných bytů určovat podle znaleckého posudku. Předběžně lze říci, že průměrná cena, se bude pohybovat kolem 6 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud noví vlastníci začnou své domy do pěti let od koupě opravovat, město jim přispěje. Tato podpora byla zatím předběžně dojednána na rozmezí 15 až 30 procent. Upřesní se právě na červnovém zasedání zastupitelstva. Já osobně si myslím, že to bude 20 nebo 25 procent. Na tuto podporu město použije peníze získané prodejem domů. Cena bytů se tak ještě sníží o jednu pětinu až čtvrtinu,“ řekl náměstek havířovského primátora Eduard Heczko.

Jak už Deník informoval, privatizace havířovských bytů není povinná. Nájemníci se mohou svobodně rozhodnout, zda byty koupí, nebo zůstanou i nadále nájemníky. Zásadní podmínkou pro prodej je, aby o koupi projevili zájem všichni nájemníci v domě. Nájemníci vybraných domů už byli o této možnosti informováni. Zastupitelé nevyloučili, že by podmínku stoprocentního zájmu nájemníků časem upravili na nižší hodnotu. Rozhodnou však až podle skutečného zájmu.

"Město do privatizace nikdo nenutí. Dokonce se objevují názory, abychom neprivatizovali vůbec. Nájemní bydlení totiž přestává být prodělečné a bylo by zbytečné se takto zbavovat majetku," dodal Heczko.