Jako v pověstném zločinném newyorském Bronxu si občas připadají zejména starší občané Karviné-Nového Města, zejména v oblastech kolem oblasti zvané „Osmistovka“, a také v ulicích za pracovním úřadem.

Právě tam dochází nejčastěji v Karviné k drobnější kriminalitě, jejíž oběti jsou často právě starší lidé.
„Jde o to, že v těchto místech žije právě hodně důchodců, stejně jako se tam pohybují i lidé, kteří kriminální činy čas od času páchají. A staří lidé jsou právě pro ně snadnější kořistí, než člověk v produktivním věku,“ říká policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

K drobné kriminalitě tam přitom dochází běžně také za bílého dne. Právě tehdy se po tamních ulicích pohybuje nejvíce lidí, kteří míří do obchodů, či za jinými pochůzkami. O tašku s peněženkou tam takto přišla již nejedna žena staršího věku.

Pachatelé jsou přitom většinou poměrně mladého věku. Své o tom vědí třeba také karvinští strážníci, kteří tam již, ať sami, nebo ve spolupráci s policií, řešili nejeden případ.

Jak uvedl ředitel karvinské městské policie Petr Bičej, zejména větší a sériové činy se tam dějí v určitých časových vlnách. Jde třeba o známá sériová přepadení žen, která se tam děla před několika měsíci. Tyto, ale i některé další činy, mají na svědomí zejména mladí, kteří bývají na útěku z diagnostického ústavu.

„Kdyby takovou činnost ve větší míře páchali místní, které jejich okolí zná, byli by samozřejmě daleko snadněji odhalitelní,“ říká z praxe Petr Bičej. Právě v Karviné-Novém Městě žijí i lidé, kteří „útěkářům“ z nápravných zařízení pro mladistvé čas od času poskytnou azyl. Mladí kriminálníci pak svou činnost páchají na území, kde přebývají, zacházejí však také do vzdálenějších lokalit.

Případ, který zprvu vypadal jako projev největšího hyenismu řešili, v dané lokalitě strážníci a policisté také před několika dny. Šedesátiletý muž tam zadržel chlapce, který měl vzít jedenaosmdesátileté ženě její zdravotní naslouchátko. Přivolaní strážníci pak případ předali policii. Nakonec se však ukázalo, že o žádnou krádež nešlo.

„Chlapec je duševně opožděný a o to, zda by si mohl naslouchátko prohlédnout, ženu sám požádal. Ta mu je půjčila. Když je chtěla zpět, chlapec jí ho nechtěl dát a při následném přetahování spadlo naslouchátko do trávy a žena ho nemohla najít. Veškerou škodu ale uhradila chlapcova matka a žádný trestný čin jsme v tomto případě řešit nemuseli,“ popsala případ policejní mluvčí. Ta dále upozorňuje, že nejen v Karviné–Novém Městě, ale vůbec na území celého Karvinska, dochází často také k další klasické trestné činnosti na seniorech. I když policie neustále upozorňuje před podvodníky, kteří se vtírají do bytů důchodců, aby je pak okradli, případy se dějí stále.

„Tito lidé přitom používají pořád stejné finty. Nejčastěji se do bytu starého člověka vloudí jako falešní pracovníci plynáren, vodáren a podobných podniků. Neustále upozorňujeme, že příchod takového pracovníka firma hlásí předem a pracovník musí předložit potřebné doklady,“ dodává mluvčí.