Do elektrárny se přiváží ve vagonech uhlí, a to se skladuje skladuje ve třech skládkách o kapacitě sto tisíc tun. „Elektrárna má čtyři bloky o výkonu 200 megawattů, a jen pro představu, takový výkon dokáže zásobovat elektřinou všechny byty ve městě Ostrava,“ řekl pracovník řízení provozu EDĚ Karel Špudlach.

Uhlí se dopravuje pásovou dopravou na mlýny, kde se rozemele na velmi jemný prášek a je foukán do kotle. „Není to klasický kotel na uhlí, kde uhlí hoří v několika vrstvách, ale ty naše fungují tak, že se do nich prášek foukne a ten okamžitě shoří,“ vysvětlil Karel Špudlach. Na výstupu z kotle je pak pára, která z něho vychází a pohání turbínu. „Tři nezávislé rotory využívají celkovou energii páry a jsou pospojovány s turbínou. Na jejich konci je generátor a ten vlastně vyrábí elektrickou energii,“ sdělil Špudlach.

Která města zásobuje elektrárna Dětmarovice elektřinou? To nikdo neví. „Všechny elektrárny v Evropě jsou pospojovány do jednotné sítě. Takže naší energií si posvítí doma třeba Francouzi a my svítíme elektřinou, kterou vyrobila vodní elektrárna v Rakousku,“ uvedl průvodce.

Při provozu elektrárny probíhá najednou stovka různých měření a fyzikálních veličin a všechny jsou vzájemně propojené a všechny spolu souvisí. Když se změní jedna, mění se desítky dalších. „Řídí se to tak, že tu není člověk, který by koukl na měřák a něco by otočil či povolil. Ale všechny hodnoty jsou směrovány na velín, který řídí bloky elektrárny,“ přiblížil Špudlach. Ve velínu jsou počítače a mají je na starosti dva technici. Ti jsou tam od toho, aby na provoz dohlíželi a zasáhli včas a na pravém místě. Pokud nastane problém, který systém nebo operátor nezvládne, musí někdy dojít k odtavení bloku. „Jeden nájezd bloku z odstaveného stavu vyjde na 300 až 350 tisíc korun,“ dodal průvodce.

Elektrárna Dětmarovice vyrábí také teplo pro Orlovou a přilehlé lokality. Za dva roky bude vyrábět teplo i pro město Bohumín.
Loňské prohlídky elektrárny Dětmarovice se zúčastnilo 1 500 lidí. „Když jsem se dověděl, že bude probíhat v elektrárně Den otevřených dveří, tak jsem neváhal a přijel jsem. Prohlídnout si elektrárnu zblízka, to člověk hned tak nezažije. Nejvíce jsem byl překvapen, jak je elektrárna obrovská,“ řekl Jaroslav Tomíček z Havířova.