Minulý týden proběhlo v obci Stonava další jednání, kam za starosty dorazili senátoři z komise pro venkov. Jak se v praxi ukazuje, jsou požadavky starostů oprávněné. Jejich obce mnohdy zažívají doslova nájezdy sběračů kovů, kteří opravdu berou vše.

Asi největší raritou poslední doby je odcizení ručiček hodin z věže doubravského kostela. „Kostel se nyní opravuje, a zloději tak využili přistaveného lešení,“ prozradila doubravská starostka Květuše Szyroká. Zloději kovů však předvádějí i jiné kousky. Nedávno například v Doubravě odřezali téměř kilometr a půl potrubí v hodnotě milion korun.

V obcích na Karvinsku ale mizí i další věci: poklopy, kusy plotů nebo svodidla u ještě nezprovozněného obchvatu.
Starostové obcí začínají stále hlasitěji křičet: „Dost!“ A jednu z možností vidí také ve zpřísnění legislativy pro sběrny, kde většina kradených kovů končí.

„Nejsme pro úplný zákaz odkupu šrotu od soukromníků, ale chceme jít především cestou tvrdšího postihu majitelů výkupen. Hned poprvé, pokud se zjistí, že pracovníci nezapisují nacionále svých zákazníků, by měl přijít tvrdý finanční postih. Také zjištění, že sběrna vykoupila kanálové poklopy nebo jiné části, které evidentně musejí pocházet z krádeže, by mělo být potrestáno citelnou pokutou,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.

Zmínění senátoři se také se starosty malých obcí na Karvinsku shodli v tom, že by se měly zkrátit otevírací doby výkupen pro soukromníky a úplně zakázat jejich provoz v noci. „Máme signály, že některé sběrny otevírají na telefon i v noci, kdy nejvíce mizí kovové věci,“ tvrdí Feber.

To potvrzují i strážníci z okolních větších měst. „Některé sběrny jejich provozovatelé mají v podstatě přímo u sebe doma. Stačí zazvonit a oni kdykoli věci vykoupí,“ říkají strážníci. Většina zlodějů většinou není místních, ale dojíždí právě z okolí. „Často tady vidíme přijíždět postarší auta s přívěsnými vozíky,“ říká starostka Szyroká.

Jak se tomu bránit, dokud nebude kvalitnější legislativa? Obce, ale i města to zkoušejí různě. V Orlové například hlídkují čas od času přímo u sběren strážníci. Pokud dorazí někdo s vozíkem plným železa, musí jim prokázat, jak ke kovu přišel.

Ve Stonavě si zase pronajali strážní službu, která hlídá obec. Motivací je tisícikoruna za dopadení zloděje nebo jeho usvědčení z krádeže.