„V tomto místě poklesla půda o více než půl metru. Vizuálně se to sice neprojevilo, ale v části budovy z 50. let popraskaly zdi,“ uvedl starosta Stonavy Ondřej Feber.

Obec pokles předpokládala, protože bedlivě sleduje postup těžby, proto nechala vloni sepnout budovu zvláštní konstrukcí. „Nevydržela pouze přístavba, pravděpodobně v polovině minulého století použili materiál, který nepředpokládal nutnost odolat těžbě uhlí,“ vysvětlil starosta.

Momentálně funguje pouze školní jídelna a ze střední části objektu se ozývá zvuk kompresoru, který pohání sbíječky. Oprava školy, jejíž nejstarší část pochází z roku 1901, bude stát osm a půl milionu korun a její náklady plně hradí OKD. Z původní budovy zůstanou pouze obvodové zdi, všechno uvnitř bude nové, i pod podlahou budou uloženy speciální železobetonové konstrukce, které školu ochrání před dalším pohybem půdy.

„Pro děti i učitele je to nakonec dobrá zpráva, protože vše uvnitř bude nové. Také jsme tlačili na termíny a tak se žáci vrátí do svých tříd už prvního září,“ dodává starosta.