Podle údajů odborářů se do pondělní stávky na Karvinsku zapojí 2300 učitelů a šest set nepedagogických pracovníků.

„To je více než při prosincové stávce. Nárůst stávkujících je největší u základních a mateřských škol,“ uvedla předsedkyně krajské rady odborového svazu pracovníků školství.

Odboráři vedou svůj protest proti politice vlády, která odmítá dávat do školství více peněz, a to jak na vyšší platy, tak také na vzdělávání učitelů a lepší vybavení škol. Před Úřadem vlády se bude v pondělí demonstrovat a z Karvinska vypravují odboráři na tuto akci dva autobusy.

Z redakčního průzkumu vyplynulo, že zavřená zůstane v pondělí většina základních škol na Karvinsku. Jednou z výjimek je Základní škola Majakovského v Karviné, kde výuka poběží normálně.

„Nikdo z odborářů za mnou nepřišel s tím, že chtějí stávkovat. Já osobně jsem toho názoru, že tato forma protestu není šťastná, i když neříkám, že by učitelé neměli dostat přidáno. Každopádně mým nadřízeným je zřizovatel, a ne odboráři,“ uvedl ředitel školy Roman Hamrus.

V orlovské Základní škole K. Dvořáčka bude omezena výuka pouze na prvním stupni, kde se ke stávce v pondělí připojí dvě učitelky. „Druhý stupeň má normální výuku. Pro děti, které se učit nebudou, funguje normálně školní družina i jídelna,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Novák.

Středoškoláků se stávka příliš nedotkne. Karvinské gymnázium i průmyslová škola mají standardní výuku. „Zaměstnanci v čele s odboráři mi sdělili, že stávkovat nebudou,“ prozradil ředitel Střední průmyslové školy elektrotechnické v Havířově Petr Kocurek.

O děti ze základních škol se musejí v průběhu pondělní stávky postarat rodiče.