„Je lákavé naplnit takto obecní pokladnu, jenže to má svá proti. Na zvýšení daně z nemovitosti by doplatili zejména starousedlíci. Majitelé novostaveb jsou totiž na 15 let od daně osvobozeni,“ vysvětlil starosta Horní Suché Jan Lipner.

Dodal, že současnou daň považuje za směšně nízkou, ovšem v případě, že ji musí obec po někom vymáhat, přijde ji to na velké peníze, a přitom získá „pár korun“.

Podobně smýšlejí v Doubravě, kde kromě domkařů vlastní nemovitosti a pozemky také OKD. „Kdyby se dala udělat zvlášť sazba pro firmy a zvlášť pro majitele rodinných domů, bylo by to nejlepší. Jenže daň je jednotná pro všechny, takže lákavé zisky od velkých firem nevyměníme za odírání místních obyvatel,“ řekla starostka obce Květuše Szyroká.

Stejný názor má náměstek karvinského primátora Jan Wolf. „Nezvyšování daně může být impulzem pro stavebníky, které do města chceme přitáhnout. Navíc chystáme privatizaci bytů a zvýšením daně z privátního majetku bychom mohli odradit lidi, kteří si byty budou chtít koupit. A to rozhodně nechceme,“ uvedl Jan Wolf.

Otázku, zda zvýšit daň z nemovitostí, budou možná řešit už dnes zastupitelé Českého Těšína. „Uvažujeme o zařazení tohoto bodu na pondělní jednání zastupitelstva,“ řekl starosta Vít Slováček s tím, že radnice nechce zatížit vyššími odvody majitele rodinných domů a polností.

Jedinou „bílou vránou“ je Stonava. Tamní starosta Ondřej Feber ještě v červnu předloží zastupitelům svůj návrh na zvýšení daně na maximum – pětinásobek současné částky. Jde mu prý o to, aby se obci podařilo vybrat co nejvíce peněz od majitele většiny pozemků v obci a mnoha průmyslových objektů – společnosti OKD. „Obyvatelům zvýšení daně kompenzujeme jinak,“ řekl Feber.